Projekt w sierpniu ubiegłego roku zainicjowali premier Morawiecki i ministerstwo cyfryzacji. Miał upamiętnić zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. za sprawą sfinansowania przez budżet państwa zakupu masztu i flagi państwowej dla każdej gminy, której mieszkańcy zagłosują na stronie programu. Żeby liczyć na taki zakup, w gminie do 20 tysięcy mieszkańców potrzeba było 100 głosów, w gminie od 20 do 100 tysięcy mieszkańców – 500 głosów, a w gminie powyżej 100 tys. – 1000 głosów. Głosować mógł każdy mieszkaniec, także osoby niepełnoletnie, a weryfikacja następowała jedynie przez podanie adresu mailowego.
Głosowanie miało trwać do 11 listopada 2020, ale – zapewne w skutek małego zainteresowania – przedłużono je do końca roku. Bo też na początku listopada wyniki akcji były katastrofalne. W regionie jeleniogórskim mieszkańcy tylko pięciu gmin (z 42) zebrali wymaganą ilość głosów. W oficjalnym komunikacie podawano jednak, że termin został wydłużony, bo zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże.
Dodatkowe półtora miesiąca na głosowanie wprawdzie sprawiło, że jednak większość gmin maszty dostanie. Będzie go miała i Jelenia Góra, i wszystkie gminy powiatów jeleniogórskiego, kamiennogórskiego i lwóweckiego, a także Świerzawa, Wojcieszów i Bolków. W powiecie zgorzeleckim zabrakło głosów tak w mieście jak i gminie Zgorzelec, a w powiecie lubańskim w Leśnej i gminie Lubań. Spektakularną klęskę poniósł program w powiecie bolesławieckim, gdzie tylko mieszkańcy Nowogrodźca wygłosowali sobie maszt. W pozostałych gminach głosowało od 3 osób w Osiecznicy do 48 w mieście Bolesławiec.
Skalę niepowodzenia programu pokazuje liczba głosujących osób. W Świerzawie, gdzie był najwyższy w regionie odsetek głosujących do liczby mieszkańców, oddano 359 głosów. Zważywszy na 7500 mieszkańców gminy, oznacza to zainteresowanie na poziomie 4,8 proc. I to tylko pod warunkiem, że każdy głosujący oddał tylko jeden głos. W Jeleniej Górze (551 głosów na 79 tys. mieszkańców).
W skali Polski największe zainteresowanie programem wykazali mieszkańcy gminy Stawiski w województwie podlaskim, gdzie choć jest tylko 6085 mieszkańców, oddano 10231 głosów. Drugie miejsce zajął Czaplinek w zachodniopomorskim. Na 11867 mieszkańców „za” było 9535 osób.
Na Dolnym Śląsku najwięcej głosów w liczbach bezwzględnych – 842 – oddano w gminie Trzebnica, gdzie mieszka 24,4 tys. mieszkańców. W kolejnych Ząbkowicach Śląskich głosów poparcia dla „biało-czerwonej” było 756. Następne są dwie gminy z naszego regionu: miasto Lubań (698 głosów za) i Bogatynia.
U nas program mocno promował senator Krzysztof Mróz. I mimo wszystko może być zadowolony, bo w „jego” Jeleniej Górze maszt wywalczono. Nie tak jak w Jaworze, gminie marszałek sejmu Elżbiety Witek, gdzie oddano tylko 333 głosy na 500 potrzebnych.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.