To dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu, choć w tej beczce miodu jest i łyżka dziegdziu.

Przede wszystkim – wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego obejmuje jeden kurs w tygodniu (w obie strony) jedynie w okresie letnich wakacji. Dotyczy połączeń kolejowych do Świnoujścia oraz Zakopanego.

Tak więc pociąg miały ruszać z Wrocławia w soboty, a wracać z Świnoujścia w niedzielę. Podobnie miałby funkcjonować skład do Zakopanego.

Znane są już nawet godziny planowanych odjazdów oraz trasa po jakiej Kolej Dolnośląska chce wozić pasażerów. I tu jest zła informacja. Na żadnej z tych dwóch nowych tras nie ma uwzględnionej Jeleniej Góry.

W soboty pociąg nad morze ma wyruszać z Wrocławia o 5.30 i podążać do Świnoujścia przez Legnicę, Lubin, Głogów, Zieloną Górę i Szczecin Dąbie, Parłówko i Międzyzdroje. W sumie podróż ma trwać niecałe pięć godzin. W niedzielę pociąg by wracał na Dolny Śląsk, ruszając z Świnoujścia przed 18.00.

Kursy do Zakopanego miałyby obowiązywać nie tylko w okresie letnich wakacji, ale również zimowych ferii. Skład wyruszałby w sobotę z Głogowa o 5 rano. Kolejnymi przystankami na trasie miałyby być Lubin, Legnica, Wrocław Główny, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Chabówka, Nowy Targ. Do Zakopanego pociąg miałby przyjechać o 11.28. Powrót w niedzielę po południu.

Do obsługi obu połączeń Koleje Dolnośląskie chcą skierować Impulsy 36WEa, a w przypadku dużego zainteresowania połączeniami 2 x 36WEa, 31WE, 45WE.

Fot.: Koleje Dolnośląskie

10 komentarzy

 1. Świnoujście powinno jeździć z Jeleniej Góry. Zakopane niekoniecznie. Pomysł dobry, obecnie mamy dwa pociągi do Gdyni a na zachodnie Pomorze żadnego.

  • Dokładnie. A nawet nie z Jeleniej, tylko ze Szklarskiej Poręby. I nie przez Wrocław, tylko przez Jaworzynę Śląską. Niestety w chwili obecnej nie ma nawet PKSów, żeby się dostać do Legnicy i Lubina. To jest totalna porażka władz Dolnego Śląska, że cała komunikacja odbywa się poprzez Wrocław, a nie ma żadnego bezpośredniego połączenia łączącego trzy pozostałe najważniejsze miasta w województwie, czyli Jelenią Górę, Wałbrzych i Legnicę. Wstyd – naprawdę wstyd – takich połączeń powinno być kilka w ciągu dnia. Trzeba uświadomić władze Dolnego Śląska, że linia kolejowa łącząca Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Wałbrzych, Jaworzynę Śląską, Jawor, Legnicę, Lubin i Głogów ma sens.

 2. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Procedura wychodzenia z Unii Europejskiej jest wyraźnie zapisana w ustawie z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych, rozdział 7, art. 22a. Minister przygotowuje ustawę, Rada Ministrów ją przyjmuje, Sejm przegłosowuje ją zwykłą większością, po czym właściwy minister daje ją do ratyfikacji prezydentowi. Prezydent, jak się łatwo domyślić, podpisuje wystąpienie z wyimaginowanej wspólnoty i sprawa jest załatwiona w jeden dzień albo w jedną noc, zależnie od tego, jak prezes będzie wolał. Już to przerabialiśmy.

  Punkt czwarty wyżej wymienionego artykułu brzmi tak: „Prezes Rady Ministrów notyfikuje Radzie Europejskiej decyzję o wystąpieniu z Unii Europejskiej”.2

  Czy nadal będziecie spać spokojnie?

 3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Uwaga! Dzisiaj mały kulawy hitler z Żoliborza miesiączkuje. Będzie się działo. Obchodzić obeszczańca i jego gangsterów z daleka. No chyba że kogoś kręci woń kaczego moczu.
  „Ląduj. Śmiało. Zmieści się. „

 4. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Co do polityki europejskiej rządu *** przestrzegam dzisiaj, w miesięcznicę smoleńską, „Terrain ahead!! Pull up!!!” Tym razem też nie warto testować czy się zmieścicie. Możecie rozbić całą Polskę.
  Job waszu pisbolszewicku mat’.

 5. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Dobrze, że jesteś ty infantylny czekisto. TY i TOBIE podobne błazny robią bardzo dobrą robotę w otwieranie oczu normalnym POLAKOM jakim jesteście GROZNYM I NIEBEZPIECZNYM dla NASZEJ POLSKI gangiem. Dosłowna ZARAZA. SEPSA. Prosta droga na śmietnik historii.

 6. troll lwówecki Odpowiedź

  Po odbiorze hybryd pociąg do Świnoujścia powinien jeździć Radków – Nowa Ruda – Świdnica – Sobótka – Wrocław – Legnica – Lubin – Głogów – Świnoujście. Frekwencja cały rok gwarantowana, bo z jednej strony góry, z drugiej morze.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.