W nocy z soboty na niedzielę (z 5 na 6 marca) po raz drugi wyjechał humanitarny pociąg kolei Dolnośląskich  z Legnicy przez Wrocław do Przemyśla. Dziś rano o 6:42 dojechał do Przemyśla. Po czterech godzinach pracy 20-osobowej załogi składu rozpoczął podróż powrotną, z jednym przystankiem w Opolu. Na pokładzie ponad 600 osób uciekających przez rozpętana przez Rosje Putina wojną.

Wysłanie kolejnego pociągu humanitarnego jest odpowiedzią Samorządu Województwa Dolnośląskiego na potrzebę zorganizowania transportu kolejowego wyrażoną przez Województwo Podkarpackie. Przed kilkoma dniami Marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski zaapelował do Marszałków wszystkich województw w Polsce, aby współpracować i organizować transport kolejowy z granicy polsko-ukraińskiej do różnych regionów w całej Polsce, pomagając obywatelom Ukrainy uciekającym z ogarniętego wojną kraju.

Pociąg specjalny Kolei Dolnośląskich utworzono z połączenia 3 nowych pojazdów hybrydowych w skład 9 członowy o długości ponad 180 metrów. To pozwoliło zabrać na pokład nawet 600 osób. Pociąg Kolei Dolnośląskich przejedzie w obie strony blisko 1200 kilometrów.

Brak środków transportu, które mogą przewozić uchodźców z granicy do miejsc docelowych obecnie jest jednym z głównych problemów.  Państwowa Straż Pożarna apeluje do przewoźników mogących jednorazowo przewozić powyżej 45 osób o zgłaszanie się. Koszty obsługi przez firmy transportowe zostaną pokryte przez Państwową Straż Pożarną. Kontakt dla firm z Dolnego Śląska:

tel 1.: 713 682 336; tel 2.: 713 682 337 mail: wroclaw_kw@chmura.straz.gov.pl

Fot. KD

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.