Niedawno informowaliśmy, że Świeradów-Zdrój znalazł się na drugim miejscu rankingu dolnośląskich najlepszych gmin. Dzisiaj (24 listopada) samorząd świeradowski otrzymał kolejne wyróżnienie. Zdobył nagrodę w konkursie „Zadbany Zabytek” za odnowienie i adaptację pomieszczeń nieczynnego dworca kolejowego.

Do konkurs „Zabytek Zadbany”, prowadzonego co roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków zgłoszono 136 obiektów z 15 województw. W sześciu kategoriach konkursowych jury nagrodziło 21 obiektów.

fot.Stacja Kultura

W kategorii obejmującej adaptację obiektów zabytkowych komisja wyróżniła Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju. W uzasadnieniu czytamy: „za konserwację, która przywróciła miastu zespół zabudowań historycznego dworca, umożliwiając jego wykorzystanie jako ośrodka kultury.

FOT. Stacja Kultura

Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury” zwane Sercem Miasta swoją działalność rozpoczęło 1 marca 2019 r., (po ponad 20 latach) w budynku byłego dworca kolejowego. Mieszkańcy Świeradowa-Zdroju oraz turyści mogą tu nie tylko spędzać czas, ale także brać udział w licznych zajęciach, występach, koncertach czy przedstawieniach. W Centrum mieszczą się: sala widowiskowa, studio nagrań, pracownia fotograficzna, sale warsztatowe, makieta kolejowa, a przed budynkiem lokomotywa parowa Tp4-217.

Makieta kolejowa

W wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego można bezpłatnie obejrzeć makietę kolejową przedstawiającą fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Makieta o wadze niemal 800 kg została wykonana w skali H0, a łączna długość torów wynosi ok. 105 metrów. Zobaczyć na niej można 5 lokomotyw i 2 wagony motorowe, 28 wagonów, 40 zwrotnic, ok. 600 drzewek i krzewów oraz 200 figurek przedstawiających ludzi i zwierzęta.

Konkurs Zadbany Zabytek

Konkurs ma wieloletnią tradycję, ogłoszono go jeszcze w 1975 r. Jego celem jest promocja odpowiedniej opieki nad zabytkami poprzez wzorowo prowadzone prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Procedurę konkursową od lat prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa, który już dzisiaj zachęca do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Polacy są zgodni, że o wartości danego miejsca, miejscowości, wsi, miasta, miasteczka właśnie przesądzają jego zabytki. Mieliśmy przez bardzo długi czas, po tzw. transformacji w Polsce, ogromny problem z infrastrukturą, zwłaszcza na prowincji Polski. Odnotowaliśmy, że bardzo wiele samorządów nie chciało konserwować i przywracać do świetności zabytków, wolało budować nowe obiekty. Dzisiaj samorządy przystępują do rewitalizacji właśnie tych starych obiektów, które bardzo często znajdują się w centrum miast, miasteczek, i one mogą znaleźć nowe funkcje – mogą tam być biblioteki, czytelnie, muzea, instytucje kultury czy urzędy” – mówiła podczas wręczenia nagród Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKiDN i zarazem Generalny Konserwator Zabytków.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.