Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 listopada 2021 r. na wycieczkę nr 29 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.24 do Jakuszyc, z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej. Na stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa długości 12 km prowadzi przez południowe ramię Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Z pociągu wysiadamy na przystanku położonym na skraju Polany Jakuszyckiej. W okolicach Jakuszyc panuje specyficzny mikroklimat sprzyjający długiemu zaleganiu śniegu, miejsce to znane jest wszystkim miłośnikom narciarstwa w Polsce. Polana Jakuszycka jest miejscem startu licznych biegów narciarskich w ciągu całego sezonu, z najbardziej znanym Biegiem Piastów. Obecnie dobiega tu końca budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu – nowoczesnego ośrodka biathlonu i narciarstwa biegowego. Od przystanku kolejowego (najwyżej położonego w Polsce) ruszamy szlakiem żółtym i przez Rozdroże pod Działem Izerskim dochodzimy do Orla. W Orlu działała w XVIII i XIX wieku huta szkła, przy której powstała niewielka osada. Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się schronisko turystyczne. Po odpoczynku w schronisku wędrujemy drogami leśnymi, trawersując zbocza Koziego Grzbietu i Tkackiej Góry. Po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej schodzimy do stacji kolejowej Harrachov, skąd o godz. 16.57 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Ze względu na szybko zapadający zmrok dobrze będzie zabrać latarki czołowe. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.