W środę, 20 marca jazda po polskich drogach może być koszmarem. Rolnicy mobilizują się w ramach protestu. To ma być, jak dotąd, najbardziej radykalna odsłona sprzeciwu – protestujący zapowiadają blokady dróg przynajmniej w 500 miejscach w kraju. Kilka takich blokad ma pojawić się także na drogach naszego regionu, ale – w porównaniu do poprzednich blokad – tym razem u nas może być nieco mniej uciążliwie.

Rolnicy sprzeciwiają się regulacjom, które ma wprowadzać Zielony Ład, napływowi produktów rolnych z Ukrainy, protestują wobec spadku opłacalności produkcji. Blokady mieć mają różną formę, ale najczęściej przewidywany jest powolny przejazd kolumn pojazdów rolniczych.

Aktualizowaną mapę miejsc z blokadami publikuje na swojej stronie twitterowej Ruch Młodych Farmerów.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1SQmDD1qFi6fTS8ZvbgxpKJEXZlwjs74&fbclid=IwAR1eGOPAtzSK1qdpBAld4lL-kNQ6xRnYnLWnoADoBydFaqXUty4D47JT-ys_aem_AVjXf2W59plUkLcU_kd9LXT-TdLYU-hjwsO5sOkKChoTHyGN5Y0gLeUIG0ka_DG-dSk&ll=52.46664515009802%2C21.50799294781074&z=5

W naszym regionie aktualnie zapowiadane są trzy blokady. Ta w Zgorzelcu będzie blokować dojazd od miasta i wjazd na autostradę A 4. O zamierzenia protestujących informuje burmistrz miasta.

Trasa przejazdu uczestników zgromadzenia: od parkingu po byłym hipermarkecie Real przy ul. Słowiańskiej w kierunku Żarskiej Wsi drogą nr 30 i 94. Protest będzie miał charakter międzynarodowy z udziałem rolników z Niemiec i Czech. Przeprowadzony będzie w formie protestu stojącego na drodze nr 30 i 94 na odcinku między wyjazdem z placu po byłym hipermarkecie REAL a zjazdem z drogi nr 94 na 351 przy stacji paliw Lotos. Protest ma trwać od godz. 11 do 18.

Dwie następne blokady pojawić się maja w bezpośrednim sąsiedztwie wjazdu na autostradę A4 z drogi 296 Lubań – Żagań i z drogi 94 Bolesławiec – Zgorzelec. Chodzi o ronda w Jeleniowie i Godzieszowie. Tu także mamy informację o przebiegu protestu przekazana przez burmistrza Nowogrodźca.

Protest będzie polegał na całkowitym zablokowaniu dwóch rond poprzez postój sprzętu rolniczego i samochodów przez 8 godzin (godz. 10 – 18). Przewidywana liczba uczestników: 100.

Dużo gorzej to wygląda w przypadku wyjazdów poza region jeleniogórski. Na pewno lepiej unikać przejazdu autostrada A4 między Legnicą wa Wrocławiem. Blokady mają pojawić się na niemal wszystkich wjazdach na tę arterie (łącznie w sześciu miejscach) co zapowiada ogromne także na autostradzie. Blokady będą też na „8” i „33” z Wrocławia w kierunku południowej granicy oraz „35′ z Wrocławia do Świdnicy.

Lepiej powinno się jechać na północ, bo – póki co – krajowa „S3” jest wolna od blokad aż do Nowej Soli. Przejezdna też ma być DK 5 i DK 3 od Kostomłotów (gdzie będzie blokada) aż do przejść granicznych w Jakuszycach i Lubawce.

Fot. Agrounia

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.