500 złotych miesięcznie więcej niż do tej pory mogą wydać posłowie. Płaci za to państwo. Skąd ta podwyżka? Posłowie: Bo wszystko drożeje!

Tę serię podwyżek rozpoczął w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda, podpisując rozporządzenie zwiększające uposażenie polityków. Na jego mocy marszałkowie Sejmu i Senatu od początku sierpnia zaczęli zarabiać 20,5 tys. zł zamiast dotychczasowych 11,8 tys. zł. Taką samą wypłatę otrzymał także premier, a wicepremierzy dostali podwyżkę wynoszącą niemal 8 tys. zł – ich płaca wynosi 18,3 tys. zł.

Zyskali też posłowie i senatorowie, których uposażenie wzrosło z 8 tys. zł do 12,8 tys. zł. Oprócz tego – dodajmy – parlamentarzyści pobierają jeszcze 2,5 tys. zł diety.

Kolejne kwoty

Niemal zaraz po tym ruchu posłowie PiS uznali, że prezydentowi także należy się podwyżka. Złożyli w Sejmie projekt ustawy, na mocy której głowa państwa ma zarabiać o 40 procent więcej niż obecnie. Po uchwaleniu tych przepisów w górę poszły także zarobki wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast.

Od lipca 2021 r., jak zdecydowali marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści mogą wydać więcej na prowadzenie biur poselskich. Limit wydatków pokrywanych przez państwo wzrósł do 17,2 tys. zł, czyli o 2 tys. zł więcej niż jeszcze wynosił w czerwcu.

To samo zarządzenie zwiększyło limit wydatków klubów parlamentarnych. Zamiast 1 tys. zł na każdego członka klubu jest to 1370 zł.

Na nocleg

Teraz do tych kwot doszły kolejne…

„3,5 tys. zł miesięcznie – taką kwotę od 1 kwietnia posłowie i senatorowie spoza Warszawy mogą przeznaczyć na wynajem mieszkania. To efekt zarządzenia, które 24 marca podpisała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Formalnie dotyczy ono ustalenia miesięcznego kosztu zakwaterowania w hotelu sejmowym. Z innych przepisów wynika, że dokładnie taką sumę poseł może przeznaczyć na wynajęcie prywatnej kwatery” – donosi „Rzeczpospolita”.

I wylicza, że w tej kadencji była już taka podwyżka. 1 stycznia 2020 r. wzrosłą z 2,5 do 3 tys. zł.

Jarosław Zieliński z PiS, wiceszef Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, tłumaczy dziennikarzom, że powodem zmiany kwoty jest inflacja.

– Jest ona spowodowana różnymi czynnikami, w tym wojną w Ukrainie i wzrostem cen nośników energii. W górę poszedł realny koszt pobytu w hotelu sejmowym, co pociągnęło za sobą zwiększenie maksymalnej kwoty na najem kwatery w mieście – mówi polityk.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.