Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w środę 3 maja 2023 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.20 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Josefův Důl (z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Smržovce). Na stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa wycieczki o długości 13 km przebiega w południowej części czeskich Gór Izerskich. W pobliżu stacji kolejowej w Josefovym Dole zwiedzamy znajdujące się w budynku dawnej szkoły niewielkie Muzeum Regionalne. Następnie ścieżką dydaktyczną, mijając wodospad na Czerwonym Potoku dochodzimy do Čertovych Kamieni, na których znajduje się punkt widokowy na okolicę i pobliski zbiornik wodny. Od skał szlakiem żółtym dochodzimy do zapory na rzece Kamienicy. Wybudowany w latach 1976 – 80 zbiornik Josefův Důl o powierzchni 1.4 km² jest największy wśród jezior zaporowych Gór Izerskich. Po spacerze koroną zapory idziemy przez Hrabětice na wieżę widokową Slovanka. Ważąca prawie 5 ton żeliwna wieża jest najstarszą tego typu konstrukcją w Czechach. Z tarasu widokowego na wysokości 14 m roztacza się wspaniała panorama Gór Izerskich, Karkonoszy, a nawet Czeskiego Raju. Po obejrzeniu widoków idziemy przez Dolní Maxov do stacji kolejowej Josefův Důl, skąd o godz. 16.56 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 19.38.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. jablonec.com

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.