Od piątku do listy krajów honorujących paszporty covidowe dołączyły kolejne trzy państwa. Wśród nich znalazł się popularny kierunek turystyczny, często wybierany również przez Polaków.

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy potwierdza przebycie przez podróżującego COVID-19 lub przyjęcie szczepionki albo negatywny wynik testu na obecność wirusa. Dokument respektowany jest na terenie Unii Europejskiej oraz innych krajów, które przystąpiły do programu. Istotą przedsięwzięcia jest ułatwienie podróżowania turystom, którzy po okazaniu certyfikatu zwolnieni są z odbywania kwarantanny oraz wykonywania testów. Dokument można pobrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel lub uzyskać go bez pośrednio u swojego lekarza.

Które kraje honorują „zielony paszport”?

Lista krajów, które akceptują paszporty covidowe, jest stale aktualizowana. Przed rozpoczęciem planowanej podróży, warto sprawdzić zasady obowiązujące w danym państwie. Wszystkie aktualności związane z programem zebrane są na tej stronie. Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że od piątku do programu zostaną włączone kolejne państwa. Oznacza to, że będą one wydawać paszporty swoim obywatelom, ale również akceptować dokument okazywany przez przyjezdnych.

„Komisja przyjęła dziś trzy decyzje w sprawie równoważności dotyczące Macedonii Północnej, Turcji i Ukrainy. Oznacza to, że kraje te zostaną przyłączone do unijnego systemu, a certyfikaty COVID wydawane przez Macedonię Północną, Turcję i Ukrainę od jutra będą przyjmowane w UE na takich samych warunkach, jak cyfrowy certyfikat COVID UE.” – czytamy w komunikacie KE.

Czy posiadanie certyfikatu jest obowiązkowe?

Nie ma obowiązku korzystania z paszportów covidowych, jednak posiadanie przez podróżnych dokumentu może uchronić ich od kary, np. za złamanie kwarantanny. Każdy kraj ustala w sposób indywidualny, jakie zasady obowiązują osoby przebywające na jego terenie w czasie pandemii. Informacje dla podróżujących Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieszcza na bieżąco na tej stronie. Wystarczy z ułożonej alfabetycznie listy wybrać interesującą nas lokalizację.

News4Media, fot.: gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.