Fala drożyzny nie mija. Tym razem na wzrost opłat muszą przygotować się osoby mieszkające w blokach. Spółdzielnie mieszkaniowe mówią, że nie mają innego wyjścia.

W największej spółdzielni mieszkaniowej w Jeleniej Górze, JSM, podwyżka za ciepło jest planowa od 1 września. Uśredniając – wyniesie ona 30 procent. Jak mówi prezes JSM Mirosław Garbowski – nie było innego wyjścia. I podkreśla, ze jest to pierwsza podwyżka opłat w tym roku. Gorzej, że tylko do końca roku obowiązują obniżone stawki VAT na nośniki energii, Jeżeli ta ulga będzie obowiązywała tylko do końca roku, to z dniem 1 stycznia należy się liczyć z kolejną podwyżką cen tym razem w wysokości 21 procent.

Szczegóły dotyczące rozliczeń zamieszczon są na stronie internetowej JSM:

Mając powyższe na uwadze, celem uniknięcia wysokich dopłat w przyszłych okresach rozliczeniowych, uznaliśmy za konieczne przeliczenie Państwa zaliczek na CO i CWU oraz zaproponowanie ich nowych wartości.

Nowa wysokość zaliczki uwidoczniona na nowo dostarczonym Państwu wymiarze opłat za mieszkanie, obowiązuje od 01.09.2022r, uwzględnia obowiązujące obecnie obniżone stawki podatku VAT. Dlatego też w pierwszym etapie ( do momentu ich utrzymania przez rząd ) wzrost wynosić będzie średnio około 30% zamiast 51%.

Jeżeli nastąpi przywrócenie regularnych stawek podatkowych na energię cieplną, to zaliczki na CO i CWU będą musiały być ponownie zwiększone tak aby pokryć w pełni 51% wzrost stawki taryfowej.

A jak koszty kształtują się w innych miastach Polski?

Już za kilka dni, bo od 1 sierpnia, w Lublinie za ciepło będzie się płaciło więcej. Miejscowe przedsiębiorstwo, które zapewnia gorące kaloryfery zimą ma już w ręku zaakceptowaną nową taryfę opłat. W jej myśl ogrzewanie podrożeje średnio o 26 procent.

– W lipcu 2022 roku średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wyniosła prawie 300 dolarów za tonę, podczas gdy w lipcu 2021 roku było to ok. 125 dolarów za tonę. Sytuacji nie ułatwia polityka klimatyczna, obciążająca producentów energii coraz wyższymi opłatami za emisję dwutlenku węgla. Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro. Dla porównania – na początku 2021 roku stawki wahały się w granicach 40 euro. Tylko w ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły o 137 proc., cena uprawnień do emisji CO2 o 112 proc., natomiast cena energii elektrycznej, która stanowi istotny udział w kosztach dostawy ciepła, wzrosła rok do roku o 179 proc. Wszystko to przekłada się na wzrost cen ciepła w całej Polsce, w tym również w Lublinie – tak podwyżki tłumaczy Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Oznacza to, że osoby mieszkające w blokach zapłacą za mieszkanie więcej. Spółdzielnie mieszkaniowe muszą dodatkowe koszty doliczyć do zestawu opłat.

Podobnie jest w wielu miastach Polski. Winne są ceny prądu, węgla, rosnące koszty pracy. Ciepło już podrożało w Toruniu. Tamtejsze spółdzielnie podnoszą także stawki za ciepłą wodę. Jeszcze w maju w SM „Kopernik” wzrosła np. opłata za eksploatację i utrzymanie nieruchomości — średnio 0,15 zł za mkw. miesięcznie.

Serwis money.pl przytacza rozmowę z panią Anną z Warszawy, której w ciągu pięciu lat czynsz za lokal bardzo wzrósł. – Kiedy wprowadzałam się do nowego mieszkania, tak zwany czynsz, czyli opłaty eksploatacyjne, kosztował 350 zł. Właśnie dostałam ze spółdzielni pismo, w którym napisano, że od września będę płacić prawie 605 zł – opowiada kobieta.

„Jednak nie tylko ogrzewanie i ciepła woda wpływają na wzrost opłat za mieszkania. Kolejny element to np. wywóz śmieci” – podaje serwis. Do tego trzeba dodać często koszty funkcjonowania spółdzielni, a w szczególności jej władz. Są przypadki, że otrzymują one spore podwyżki, a to jest przerzucane na mieszkańców.

News4Media/ bud / fot. iStock

3 komentarze

  1. kolejne podwyzki tym razem za mieszkania Odpowiedź

    panie prezesie ma pan cieply stoleczek nie robiac nic tylko stawiac parawki za podwyzki mysli pan ze my jestesmy z gumy niech pan sie przyjrzy pracy w adm2 tam az zgroza jak wieje nuda bo alb nie wiem albo sie odsyla

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Tusk i złodzieje z PO do tego doprowadzili. Ale nie lękajcie się! Jest jedno wyjście . Trzeba przyłączyć się do Federacji Rosyjskiej. Będziemy mieć tani opał i paliwa. Przecież o to chodzi aby dobrze i bogato żyć! Zrzućmy kajdany UE!

  3. Cała armia urzędników S-ni nic nie robi by opłaty czynszowe obniżać. Zapominając, że na ich pensje składają się spółdzielcy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.