W połowie stycznia wystartować miały kursy autobusowe komunikacje powiatowej z Jeleniej Góry do Lwówka i Lubania. Autobusy nadal nie jeżdżą. Wszystko przez niewielki, formalny błąd. Starosta lwówecki Daniel Koko zapewnia, że autobusy pojadą najpóźniej od 1 marca.

Zawinił jeden zapis w uchwałach rad powiatu lwóweckiej i lubańskiej.

Rada powiatu lwóweckiego przyjęła w grudniu ubiegłego roku uchwałę W sprawie powierzenia Powiatowi Karkonoskiemu prowadzenia zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego w powiatowych przewozach pasażerskich o charakterze użyteczności publicznej. Opisano w niej  linię komunikacyjną jako „Jelenia Góra – Lwówek Śląski”. Zapis wydaje się oczywisty, ale uchwałę trzeba zmienić. Powiat, według ustawy o transporcie zbiorowym może być organizatorem połączeń tylko na swoim terenie. Połączenia międzypowiatowe organizować może samorząd województwa.  Podobny błąd popełniono w uchwale powiatu lubańskiego.

–  Musimy wziąć winę na siebie, bo to urząd popełnił błąd w treści uchwały – przyznaje Daniel Koko, starosta lwówecki.   – Zadziałał automatyzm, bo cały czas mówiło się o linii Jelenia Góra – Lwówek. A powinno być zapisane, że linia łączy Pasiecznik i Lwówek. Zależało nam na szybkim uruchomieniu kursów, których mieszkańcy powiatu bardzo wyczekują, a szczególnie przydatne będą dla młodzieży dojeżdżającej do szkół. Więc zastanawialiśmy się, czy mimo błędu nie ruszyć z kursami autobusowymi, tak jak zapowiadaliśmy, w styczniu. Zdecydowało odwołanie zajęć w szkołach i ferie. Autobusy nie były więc jeszcze tak bardzo potrzebne. 25 lutego mamy kolejna sesję, gdzie uchwały w sprawie komunikacji zostaną poprawione i jestem przekonany, że w poniedziałek 28 lutego lub najpóźniej we wtorek 1 marca autobusy pojadą. Wszystko jest przygotowane, przewoźnik już grzeje silniki.

Podobnie postąpić musi powiat lubański.

Jelenią Górę z Lwówkiem połączy 7 par kursów. Autobusy będą kursowały w dni robocze od poniedziałku do piątku.

– Bardzo nas cieszy, że uda się uruchomić połączenia w godzinach dogodnych dla mieszkańców, którzy chcą coś załatwić w stolicy regionu, albo wybrać się na jakieś kulturalne popołudniowe wydarzenie. Autobusy – poza oczywistymi godzinami porannymi, służącymi przede wszystkim młodzieży – pojadą też w południe, wczesnym popołudniem i wieczorem. Zdajemy sobie sprawę, że nie będą jeździć pełne, bo ośrodki miejskie nie są tak wielkie, aby zagwarantować   stałą, wysoka frekwencję. Ale w likwidowaniu wykluczenia komunikacyjnego chodzi przede wszystkim o to, żeby umożliwić podróżowanie mieszkańcom miast i sołectw – tłumaczy starosta Koko.   

Powiatowa komunikacja w powiatach lwóweckich i lubańskim połączy też Jelenia Górę z Lubaniem, Jelenią Górę ze Świeradowem (przez Lubomierz i Gryfów), Lwówek z Mirskiem, Wleń z Lwówkiem, Bolesławiec – Lwówek (połączenia różnymi trasami). Kursy obsługiwać będzie jeleniogórski PKS Tour, PKS Bolesławiec i lubański PKS Voyager.   

Znany jest już rozkład jazdy powiatowych autobusów kursujących z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Powołanie powiatowej komunikacji autobusowej jest możliwe dzięki Rządowemu Programowi Rozwoju Linii Autobusowych, który dopłaca 3 zł do każdego kilometra trasy autobusu. Gminy i powiaty dopłacą 10 proc kosztów utrzymania połączeń.   

Tworzenie komunikacji powiatowej zainicjował powiat karkonoski, który w lutym 2021 r. uruchomił 11 linii autobusowych łączących miejscowości powiatu. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem.   Powiat karkonoski na utworzenie publicznej sieci komunikacyjnej otrzymał 2,5 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Z własnych pieniędzy dołożył nieco ponad 281 tys. zł. Program jest tak skonstruowany, aby dotować wyłącznie nierentowne połączenia. Jeśli któreś zacznie być dochodowe, to automatycznie wypada z systemu dofinansowania.  W ciągu pół roku autobusami KK przejechało ponad 200 tys. osób.

Fot. facebook powiat karkonoski

3 komentarze

  1. Ciekawe kto będzie jeździć jak już brakuje kierowców na te kursy które są teraz.

  2. troll lwówecki Odpowiedź

    Ten rozkład jazdy autobusów jest bardzo dobry. Daje dogodne połączenie do Marczowa i Wlenia. Autobusy powinny pozostać na zawsze.

  3. A jak ja mam w sobotę dojechać do tych wszystkich atrakcji turystycznych i wrócić w niedzielę do domu? Skoro NIC nie kursuje?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.