Burmistrz Świeradowa Roland Marciniak przedstawił projekt zmian komunikacyjnych, które mają sprawić, że miasto się nie zatka i udostępni wystarczającą ilość miejsc postojowych. To długa lista.
– Ulica Dąbrowskiego od ulicy Górskiej będzie zamknięta dla samochodów za wyjątkiem mieszkańców;
– ulica Leśna na odcinku od Górskiej do Głowackiego będzie jednokierunkowa;
– ulica Kilińskiego będzie dwukierunkowa z zakazem wjazdu samochodów, z wyjątkiem mieszkańców i transportu publicznego;
– ulica Parkowa od Wyszyńskiego do Orzeszkowej będzie jednokierunkowa w górę z możliwością parkowania na jednym pasie dla 100 aut;
– na ulicy Piłsudskiego zwiększymy ilość miejsc postojowych po lewej i prawej stronie do łącznie 78 miejsc;
– ulica Piłsudskiego od Wyszyńskiego do Zdrojowej dopuścimy parkowanie po lewej stronie na chodniku ok. 15 miejsc postojowych;
– ulica Wyszyńskiego to 90 miejsc postojowych;
– wzdłuż ulicy Widokowej powstanie 60 miejsc postojowych;
– ulica Piastowska od Zdrojowej do Wyszyńskiego będzie strefą zamieszkania z wydzielonymi 45 miejscami postojowymi;
– ulica 3 Maja – 52 miejsca postojowe;
– ulica Dojazdowa – 25 miejsc postojowych
– ulica Górska od Granicznej do Mickiewicza jednokierunkowa z jednym pasem do parkowania dla 80 aut;
– ulica Ratowników Górskich od hotelu Stary Zdrój do stacji benzynowej, jednokierunkowa z dopuszczeniem parkowania na jednym pasie dla 60 aut;
– plac przy Stacji Kultury będzie jednym z parkingów buforowych dla prawie 300 aut;
– ulica Majowa jednokierunkowa z postojem dla 20 aut;
– ulica Krótka postój dla 20 aut;
– ulica Źródlana jednokierunkowa od Zakopiańskiej do Strumykowej;
– ulica Zakopiańska od stadionu do ulicy Krótkiej po-szerzenie pasa drogowego o pobocza na postój dla 250 aut;
– ulica Strażacka na odcinku od kolei gondolowej do Młynicy poszerzenie pobocza na postój 150 aut;
– wypłaszczenie przy nowo budowanym centrum rowerowym z miejscami postojowymi dla 240 aut.
Burmistrz przewiduje, że łącznie wokół centrum miasta i kolei gondolowej powstanie 1600 miejsc postojowych, którymi będzie zarządzać gmina. Do tego trzeba doliczyć prywatne miejsca postojowe na ok. 1100 aut.
– Zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzane etapami. Trzeba wykorzystać moment otwarcia wieży Sky Walk Świeradów-Zdrój, aby uregulować ruch samochodów w centrum naszego uzdrowiska. Dla pieszych oznaczymy dokładniej kilka dojść do wieży: od strony Stogu Izerskiego, niebieski szlak z centrum miasta, od strony Malachitu, od kolei gondolowej… Jednocześnie pracujemy intensywnie nad uruchomieniem wyciągu gondolowego do wieży od ulicy Nabrzeżnej, gdzie w ciągu 2 lat powstanie duży parking buforowy na 400-500 aut. Naszym celem jest zorganizowanie parkingów buforowych dla gości jednodniowych przy kolei gondolowej i ulicy Nadbrzeżnej. Przy oznaczaniu dojścia do wieży dla pieszych wykorzystamy nasz system nawigacji miejskiej na słupach informacyjnych – zapowiada Roland Marciniak.
Przedstawia też pomysł na komunikację zbiorową, dowożąca turystów do wieży. Ma być oparta na taxi-busach prywatnych podmiotów, dla których miasto zakupi specjalna aplikację. Wykorzystanie mniejszych pojazdów jest konieczne, bo na wąskiej, krętej drodze do wieży autobusy się nie zmieszczą.
– Przewidujemy maksymalna opłatę za kurs w wysokości 5 zł od osoby. To kwota, która nie będzie zaporową dla turystów i pozwoli zarabiać taksówkarzom. Oczywiście nie możemy jej narzucić prywatnym podmiotom, ale wyższe stawki oznaczać będzie brak wsparcia miasta dla takich przewoźników. A gdy to nie wystarczy, mamy w zanadrzu inne przekonujące argumenty, których na razie nie będę ujawniał – mówi burmistrz.
Projekt zmian jest aktualnie w fazie konsultacji i burmistrz przyznaje, że wpływa dużo uwag, przede wszystkim wynikających z obaw o to, że zbyt dużo miejsc postojowych powstanie w centrum miasta.
– Oczywiście wszystkie spostrzeżenia analizujemy i zasadne uwzględnimy – zapowiada burmistrz. – Nietrafione wydają się natomiast uwagi o nadmiernej ilości miejsc w samym centrum. Koncentrujemy się na ich przygotowywaniu w strefie B, a więc poza ścisłym centrum. Trzeba też podkreślić, że wprowadzane teraz rozwiązania w zakresie parkowania nie są docelowe, a tymczasowe (choć generalna zasada ruchu jednokierunkowego zostanie zachowana) . W ciągu możliwie najkrótszego czasu samochody turystów przyjeżdżających na wieże zostanie skierowany na cztery parkingi buforowe, które powstają na granicy strefy B i C. Oczywiście, można utyskiwać, że takie parkingi nie będą gotowe już na otwarcie wieży. Przypomnę jednak, że miasto – wskutek pandemii – ma o ponad 5 mln zł mniej na inwestycje. I to jest jedyny powód opóźnienia w realizacji tych inwestycji, a także przedsięwzięć, które zobowiązaliśmy się wykonać na rzecz Sky Walk Świeradów – tłumaczy Roland Marciniak.
Chodzi o uzbrojenie atrakcji w media (woda, kanalizacja) i remont drogi dojazdowej. Opóźnienie faktycznie jest, bo gmina czekała na pieniądze z Tarczy dla gmin górskich. Roboty jednak zaraz ruszą.
– Jesteśmy ciągle „o czasie”, choć zakończenie prac nastąpi „za pięć dwunasta” – przewiduje Roland Marciniak.

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.