Od dzisiaj prowadzone są spotkania konsultacyjne dotyczące trzech projektów kolejowych planowanych do realizacji w ramach „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku”. Jednym z nich są konsultacje dotyczące reaktywacji połączeń pasażerskich do Złotoryi – projektu, bez którego nie ma możliwości wznowienia ruchu kolejowego do Lwówka i Marciszowa.

Oprócz przywrócenia połączeń pasażerskich do Złotoryi konsultacje dotyczą budowa drugiego toru i kolejnych przystanków na odcinku Wrocław – Kobierzyce (na linii Wrocław – Świdnica, gdzie połączenia pasażerskie wrócą w grudniu tego roku) i odbudowy stacji Wrocław Świebodzki i budowy stacji Środa Śląska. Spotkania konsultacyjne odbędą się odpowiednio dzisiaj (5 października) o godz. 17.00 i jutro (6 października) o godz. 20.

Najistotniejsze dla naszego regionu konsultacje dotyczące reaktywacja połączeń pasażerskich do Złotoryi przeprowadzone będą 7 października (czwartek) o godz. 17:00 w formie zdalnej. Zainteresowane osoby proszone są o przesłanie chęci uczestnictwa na adres kolejplus.284@infracd.pl, do dnia 6.10 (środa) do godz. 20:00. Do zgłoszonych uczestników zostanie wysłany indywidualnie link do telekonferencji.

Uczestnicy będą mogli wypowiedzieć się o projekcie rewitalizacji linii kolejowej 284 na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój, która pozwoli na reaktywację przewozów pasażerskich na tej trasie. W ramach tej inwestycji, wstępnie planowana jest również budowa nowych przystanków w Legnicy i Złotoryi.

Projekt ma szczególne znaczenie dla regionu, bo otwiera możliwość przywrócenia ruchu kolejowego na liniach ze Złotoryi do Lwówka (a w dalszej perspektywie reaktywacji połączenia Legnica – Złotoryja – Lwówek – Wleń – Jelenia Góra) i ze Złotoryi do Marciszowa. Realizację obu projektów zapowiada samorząd województwa.

Z tych zapowiedzi bliższa realizacji jest rewitalizacja linii Złotoryja – Lwówek. Samorząd województwa przejął już tę linię kolejową i przeprowadził inwentaryzacje szlaku. Na pewno jednak nie uda się zrealizować zapowiedzi Patryka Wilda z 2019 r., że pociągi na tej trasie pojawią się w 2022 r.

Szlak Jerzmanice – Marciszów  także chce przejąć samorząd województwa. Aktualnie jest zgoda ministerstwa infrastruktury na przekazanie odcinka z Nowego Kościoła do Wojcieszowa.  

Fot. KD      

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.