Zmarły, to 70-letni mieszkaniec gminy Kowary; przebywał w szpitalu w Wałbrzychu i miał choroby współistniejące. Jest piątą ofiarą koronawirusa w powiecie jeleniogórskim.
Dzisiejsze nowe zakażenia w regionie, to 23 przypadki w powiecie jeleniogórskim i 2 przypadki w powiecie kamiennogórskim. Liczba zakażonych w powiecie jeleniogórskim wzrosła ze 128 do 153 zakażonych, to prawie 20 proc. w ciągu jednego dnia. Nowe zakażenia pochodzą z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego kowarskiego szpitala Bukowiec (o czym już informowaliśmy). Potwierdzono je w poniedziałek, a w następnych dniach pobierano wymazy do testów od pozostałych podopiecznych i pracowników placówki. Wszystkie wyniki, które dotąd nadeszły są na szczęście negatywne, ale nie wszystkie testy mają już wyniki.
Łącznie w ZOL-u potwierdzono zakażenia u 26 osób. Oprócz mieszkańców powiatu jeleniogórskiego, to także dwie osoby z powiatu kamiennogórskiego i jedna osoba spoza regionu. Trzy osoby przewieziono do szpitala w Wałbrzychu.
Zaskakujące jest, że w raporcie wojewody zakażenia w ZOL pojawiają się dopiero po dwóch dniach. O pozytywnych wynikach testów w Bukowcu wiadomo od godziny 8 w poniedziałek, 15 czerwca. Poinformowano o nich dopiero dziś rano. Zapytaliśmy służby prasowe wojewody skąd ta zwłoka. Opowiedziano nam lakonicznie i nieprecyzyjnie:
– Wojewoda informuje o nowych i potwierdzonych zakażeniach na podstawie informacji otrzymanych od Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Na kolejną wątpliwość, że w tym wypadku sanepid wiedział o zakażeniach od poniedziałku, bo informował o tym ZOL, służby prasowe wojewody odpowiedziały równie nieprecyzyjnie właściwie to samo:
– Przesyłane przez nas komunikaty, tworzone są na podstawie raportów otrzymywanych od Powiatowych Stacji Sanitarno -Epidemiologicznych oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które raportują na podstawie potwierdzonych wyników otrzymanych od laboratoriów.
Ciekawe, czy to oznacza, że wojewoda – główny koordynator działań zwalczających epidemię w województwie – dowiaduje się o istotnych ogniskach zakażeń (a takim jest bez wątpienia ZOL) z dwu – trzydniowym opóźnieniem?
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.