Rząd zmienia sposób działania w walce z pandemią. Dotyczy to kwarantanny, testowania i opieki nad seniorami. To nie wszystko w nowej strategii walki z pandemią.

Pierwsze zmiany z pakietu zapowiadanych miały wejść w życie już w poniedziałek. Jednak Ministerstwo Zdrowia odpowiednie rozporządzenie wyda właśnie tego dnia, i z tego powodu nowe rozwiązania zaczną obowiązywać we wtorek. To część zaktualizowanej strategii walki z pandemią wymuszonej Omikronem. Ten wariant wirusa już stanowi w Polsce około 30 procent wszystkich zakażeń. Różni się od innych wersji i – jak mówił premier – wymusza to nowe sposoby działania.

Kwarantanna

Już w poniedziałek jej 10-dniowy okres miał zostać skrócony do 7 dni. Ostatecznie nastąpi to we wtorek. Gdy zapowiadał to minister zdrowia, Adam Niedzielski tłumaczył, że Polska korzysta z doświadczeń państw zachodnich. Dodał, że każda osoba kierowana na kwarantannę spędzi w tym stanie mniej czasu, bo Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje, a jednocześnie po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Apteki

Obecnie aptekarze mogą szczepić przeciwko COVID-19, a teraz mają także przeprowadzać testy. Pobieranie próbek ma się rozpocząć 27 stycznia. Test będzie darmowy dla każdego (i nie trzeba mieć skierowania od lekarza), a opłaci go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby skorzystać z tego rozwiązania, będzie trzeba wypełnić (w domu lub w aptece) specjalny formularz i poddać się testowi antygenowemu. Do tego zadania apteki muszą się jednak przygotować. Będą musieli zorganizować odpowiednie pomieszczenia. Ewentualnie próbki mogą być pobierane w innych godzinach, niż przyjmowani są klienci.

Szpitale

Rządowe analizy dotyczące przebiegu pandemii wskazują, że dziennie może być od 60 do nawet 140 tys. zakażeń dziennie. Premier Mateusz Morawiecki w internetowym wpisie zakomunikował, że trzeba się do takiej sytuacji przygotować także pod kątem miejsc w szpitalach. Ma zostać zwiększona liczba łóżek dla chorych na COVID-19. W I etapie do 40 tys., w kolejnym do 60 tys. a III placówki mają reagować na bieżąco.

Szczególną opieką mają zostać objęci seniorzy. Każda osoba powyżej 60. roku życia, u której zostanie stwierdzone zakażenie, będzie mogła być przebadana przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia.

Szczepienia dzieci

W tym tygodniu spodziewane są także decyzje co do podania dzieciom trzeciej dawki szczepionki. Chodzi o akceptację i dopuszczenie takiej możliwości przez Europejską Agencję Leków. Ma to dotyczyć w pierwszej kolejności grupy wiekowej 16-17, a następnie od 11 do 15 roku życia.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.