W diecezji legnickiej w 2020 r. w niedzielnej mszy uczestniczył raptem co piąty katolik. To jeden z gorszych wyników w kraju. Gorszy odsetek wiernych uczestniczących w mszy ma tylko dziewięć z 41 diecezji terytorialnych w Polsce. Komunię święta przyjmował co dziesiąty wierny, uczestniczący w mszy. W Polsce to miejsce ósme.

Co roku jesienią (wyłączywszy – przez covid – 2020 r.) Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadza liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych. ISKK w publikacji „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia” właśnie przedstawił wyniki tych badań przeprowadzonych w 2021 roku. Liczenie przeprowadzono 26 września.

Zasadniczy wniosek jest taki, że bardzo obniżyła się liczba katolików uczestniczących w niedzielnych mszach (dominicantes). To samo dotyczy, choć w mniejszej skali, wiernych przyjmujących komunię. Średnia dla Polski uczestnictwa w mszy wyniosła 28,3 proc. i jest to najgorszy wynik w 30-letniej historii badań. W 2019 r. w niedzielnych mszach uczestniczyło 36,9 proc. wiernych, a w 1982 (najwyższy wynik w historii badań) 57,0 proc.  Wskaźnik przyjmowania komunii św. (communicantes) dla 2021 r. to 12,9 proc. W 2019 r. było to 16,7 proc., a w 2000 (najwyższy wynik) – 19,4 proc.   

Porównanie aktywności wiernych w 2021 r. do lat wcześniejszych może nie być miarodajne, bo badanie przeprowadzono w warunkach epidemii. Obowiązywały wtedy dyrektywy i obostrzenia rządowe przez które wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa. Inna sprawa, że w kolejnych latach odsetek uczestniczących w mszach katolików systematycznie spada.

Jak najbardziej możliwe i miarodajne jest jednak porównanie aktywności wiernych w diecezjach. Diecezja legnicka należy do tych z najgorszymi (z punktu widzenia kościoła) wynikami. W niedzielnej mszy uczestniczy u nas (2021 r.) 20,9 proc. wiernych. To jeden z gorszych wyników. Niższy odsetek uczestnictwa w mszach ma osiem diecezji: sosnowiecka (15 proc.), szczecińsko-kamieńska (16,9), łódzka (17,2), koszalińsko-kołobrzeska (17,6), zielonogórsko-gorzowska (18,2), elbląska (19,2), warszawska (17,3), warmińska (20,3) i świdnicka (20,6).  Najwyższy odsetek dominicantes mają – tradycyjnie – diecezje  południowo-wschodniej części Polski: tarnowska (59,1), rzeszowska (49,7) i przemyska (46,9).

Jeśli chodzi o dominicantes, to wskaźnik dla diecezji legnickiej wynosi 10,9. Najniższy wynik ma diecezja sosnowiecka (7,7 proc.) a najwyższy diecezja tarnowska (21,9 proc.)

Oczywiście są też różnice w zachowaniach katolików, a skali diecezji. ISKK w publikacji nie podaje danych dla parafii i dekanatów, ale załącza infografiki, z których widać, że znacząco wyższy odsetek wiernych bierze udział we mszy świętej w dekanatach „górskich”: szklarskoporębskim i karpacki. Najniższy wskaźnik mają dekanaty na zachodzie diecezji: bogatyński i zgorzelecki. Podobnie wygląda pod względem communicantes, z dodatkowym bardzo silnym ośrodkiem w postaci dekanatu lwóweckiego.

ISKK w swojej publikacji podaje też inne dane dotyczące życia religijnego polskich katolików. Średni odsetek uczniów uczęszczających na religię wyniósł w roku szkolnym 2021/22 dla kraju 82,4 proc. Ten odsetek dla diecezji legnickiej wyniósł 77,3 proc. (ósme miejsce; najniższy – wrocławska: 63,4, najwyższy – tarnowska: 97,5).  

W 2021 r. spadła liczba udzielonych w diecezji legnickiej chrztów z 5540 do 4397. Wzrósł natomiast udział wiernych w innych sakramentach: I komunia z 6000 do 6390; sakrament małżeństwa z 980 do 1588. Zapewne wzrosła też (przez nadmiarową, epidemiczną umieralność) liczba udzielanego sakramentu ostatniego namaszczenia, ale tych danych ISKK nie podaje.

Infografika ISKK

8 komentarzy

 1. Książę Ciemności Odpowiedź

  No to chyba bardzo dobrze, co nie? Chociaż i tak jeszcze za dużo…
  Ale to w końcu w 2020 zrobiono badania (nagłówek) czy nie (pierwszy akapit)?

 2. Janusz z bloku Odpowiedź

  Na pewno wyniki są zawyżone. Ta tendencja zmierza jednostajnie poniżej 5 procent, czyli w granice błędu statystycznego.

 3. Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje
  kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

 4. I’m really enjoying the theme/design of your weblog.

  Do you ever run into any internet browser compatibility
  issues? A handful of my blog audience have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer
  but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this issue?

 5. Hello everybody.
  Totalne zdemoralizowanie narodu tzw. „polskiego” wynika:
  – nie z 5-letniej okupacji hitlerowskiej,
  – nie z 50-letniej okupacji sowieckiej,
  – ale z 1050-letniej okupacji watykańskiej.

  I oto mamy pseudo-sędzię, ps. „Prostytutka”, ferującą niesprawiedliwe wyroki zawsze na korzyść pewnej lokalnej mafii samych swoi złodziei. Aby tylko „Świński Ryjek” był na stołku.
  That’s right.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.