17 sierpnia 2024 r. Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka zaprasza na wydarzenie „Kosmos na Polanie”. Wydarzenie jest bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych.

Będzie wiele ciekawych wykładów, warsztatów manualnych, które przybliżą temat kosmosu, oraz oczywiście obserwacje nieba (bardzo możliwe, że uda się zaobserwować jeszcze ostatnich spadające Perseidy).

Od godziny 17:00 do 20:00 będą odbywać się warsztaty:

* Ziemia i jej orbity (opcja z asteroidami) – będę one polegały na zbudowaniu przez uczestników modelu Ziemi (kula styropianowa), kontynentów (pianka) oraz orbit LEO. Następnie na orbitach trzeba będzie umieścić odpowiednie kosmiczne atrybuty (np. Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz satelity).

* Osłona termiczna wahadłowca – te zajęcia będą polegały na dobraniu odpowiednich materiałów i zbudowaniu wielowarstwowej osłony termicznej lądownika, którą następnie będziemy testować w ekstremalnych warunkach

* Rakietki – – budowa modelu rakiety z bezpiecznych materiałów, takich jak miękka pianka, a potem, jej start z wyrzutni pneumatycznej!

* EVA GLOVES – czyli wykonywanie zadań manualnych w specjalnej komorze, w rękawicach podobnych do takich w których swoje prace wykonują astronauci! To stanowisko będzie dostępne przez cały czas trwania imprezy!

To jeszcze nie koniec atrakcji! Dla osób zainteresowanych kosmicznymi zagadkami odbędzie się seria wykładów poprowadzonych przez wybitnych ekspertów i naukowców:

* „Najciekawsze obserwatoria astronomiczne, czyli jak ludzie zdobywają Kosmos”

* ”Meteoryty: geneza, klasyfikacja i poszukiwanie”

* „Skarby letniego nieba – piękne i intrygujące”

Wykłady odbywać się będą w godzinach 17:00-22:00

Kontynuując zeszłoroczną tradycję, jeden z wykładów odbędzie się pod gołym niebem. Ponadto zaplanowana jest również wycieczka rowerowa do kamiennego Układu Słonecznego, który znajduje się na trasie do Chatki Górzystów.

Oczywiście będzie też czekało specjalne „Menu pod gwiazdami” na Polanie i w restauracji na poziomie 3 w budynku DCS – tam możliwość regeneracji sił do dalszego eksplorowania tajemnic kosmosu!

Fot. Tomasz Tomsonowsky CCO 4.0, info. UM Szklarska Poręba

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.