Straż Miejska w Jeleniej Górze przypomina, że spalanie odpadów, również pochodzenia roślinnego, na ogrodach działkowych jest zabronione. Odpady roślinne powinny być kompostowane lub wyrzucane do kontenerów na bioodpady, które powinny znajdować się w miejscu wyznaczonym przez zarząd ogrodów działkowych.
Strażnicy miejscy kontrolują ogrody działkowe i często jest tak, że udają się bezpośrednio na miejsce dokładnie opisane przez osoby zgłaszające proceder spalania odpadów. Tereny ogrodów są z reguły bardzo rozległe i sam fakt zgłoszenia, że na działkach spalane są śmieci nie daje szans na skuteczna interwencję.
Za spalanie odpadów poza miejscem przeznaczonym do ich utylizacji można dostać mandat do 500 złotych, a w skrajnych przypadkach skierowany jest wniosek do sądu, gdzie grzywna może wynieść do 5000 tysięcy złotych.

Działkowcy skarżą się na masowe kradzieże. – Codziennie ktoś przychodzi i wyrywa mi marchewkę, pietruszkę, buraczki i czosnek. Odechciewa się uprawiać działkę – mówi pan Zdzisław, który ma ogródek na ROD Kolejarz. Nawet nie myśli, żeby zglaszać to na policję. Wątpi, czy ktoś takie zgloszenia traktuje w ogóle poważnie. – Szkoda mojego czasu i nerwow – podsumowuje. Zarząd „Kolejarza” namawia, aby zwracać uwagę na obce osoby pojawiające się na ogródkach i wypraszanie ich. Ani policja, ani straż miejska nie są w stanie upilnować działek. Interweniują tylko na wezwanie.    

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.