Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 24 października 2021 r. na wycieczkę nr 23 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.18 do Kořenova, z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej. Na stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jerzy Chmielecki.

Trasa długości 13 km przebiega na pograniczu Gór Izerskich i Karkonoszy. Ze stacji w Kořenovie ruszamy szlakiem niebieskim, w części Kořenova o nazwie Tesařov oglądamy niewielki kościół postawiony tu w 1909 roku przez niemieckich ewangelików, w pobliżu dwa bunkry będące częścią umocnień budowanych w latach 1935-38 wzdłuż ówczesnej granicy czesko-niemieckiej. Z Tesařova idziemy do Příchovic, mijamy neoromański kościół św. Vita i kierujemy się do położonego na skraju wsi, otwartego w 2013 r. Muzeum Járy Cimrmana, fikcyjnej postaci czeskiego geniusza- wybitnego wynalazcy, architekta, pisarza, kompozytora, malarza, itd. (wstęp 45 kč), częścią obiektu jest wieża widokowa Maják. Po zwiedzeniu muzeum zatrzymamy się na odpoczynek w położonym tuż obok Minibrowarze U Čápa. Z Příchovic szlakiem zielonym podchodzimy na górę Hvězda (959 m). Na szczycie kamienna wieża widokowa Štěpánka (wstęp 30 kč) budowana w latach 1847-1892, z platformy widokowej rozciąga się nieograniczony widok we wszystkich kierunkach. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska namiestnika cesarskiego, który wizytując budowę drogi między Libercem a Trutnovem odwiedził to miejsce. Po obejrzeniu panoramy w dalszym ciągu szlakiem zielonym pomiędzy Hvězdą i Kapradníkiem schodzimy do Dolnego Kořenova, tu przekraczamy Izerę i podchodzimy do Mýtin, gdzie znajduje się stacja kolejowa Harrachov. Mýtiny jako osada Tkacze w latach 1945-58 należały do Polski. O godz. 16.57 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot.: Facebook Kralovka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.