We wtorek po południu posłowie mają wysłuchać informacji o sytuacji na białorusko-polskiej granicy. Kordon policji, wojska i Straży Granicznej stoi przed kilkoma setkami cudzoziemców.

„Na granicy noc minęła w miarę spokojnie. Jedynie w policyjny samochód poleciał kamień” – poinformowała we wtorek rano podlaska policja i było to coś zupełnie innego, od tego co działo się w poniedziałek. Służby białoruskie podprowadziły na pas graniczny grupę cudzoziemców. Według rzecznika polskiego rządu, w okolicach Kuźnicy Białostockiej zebrało się 3-4 tysiące osób. Mieli ze sobą np. siekiery czy przecinaki do drutów. Próbowali usunąć graniczne zasieki.

Policja, Straż Graniczna i wojsko użyły gazu. Ale i tak powalone drzewa miejscami przerwały ogrodzenie. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali polecenie przygotowania się do szybkiej mobilizacji. Ci ze wschodnich regionów otrzymali maksymalnie sześć godzin do stawienia się w gotowości.

Wtorek był już spokojniejszy. W nocy nie doszło do poważnych incydentów. Koczujący po białoruskiej stronie cudzoziemcy rozbili namioty i rozpalili ogniska. Według różnych informacji jest też ich mniej niż w poniedziałek. Mowa jest o ok. 800 osobach. Nie wiadomo, gdzie znajduje się reszta.

Na wtorek na godzinę 16 zwołano posiedzenie sejmu. Posłowie mają poznać rządową informację o stanie na granicy. Wcześniej, bo o godzinie 9.30 odbyło się spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Obradował sztab kryzysowy. „Apeluję do wszystkich polskich polityków o odpowiedzialność w tej sprawie, bo jest ona zbyt poważna, żeby na tym robić działalność propagandową, politykę, prowadzić walkę polityczną. To jest kwestia obrony granic Rzeczypospolitej, Unii Europejskiej, to jest kwestia naszej odpowiedzialności przed obywatelami i przed innymi krajami członkowskimi Unii” – mówił po naradzie prezydent Andrzej Duda.

Przedstawiciele UE i państw zachodnich potępiają działania Białorusi i jednocześnie wyrażają wsparcie dla Polski. „Nasi partnerzy w UE i NATO potępiają hybrydowe ataki reżimu Łukaszenki wymierzone w Polskę i całą UE oraz wyrażają wsparcie dla wysiłków, jakie polskie służby podejmują, by ochronić zewnętrzną granice Wspólnoty” – podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

News4Media/ fot. WOT Twitter

3 komentarze

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Sowiecko Niemiecka agentura PRZERAZIŁA SIĘ, ŻE ZOSTANĄ ARESZTOWANI ZA ZDRADĘ PAŃSTWA POLSKIEGO i w szalonym tempie zmieniła narracje. Strach przed kryminałem zrobił swoje.

  2. Dzisiaj Ławrow zasugerował Europie, że powinna zapłacić Łukaszence za zatrzymanie migrantów [ludzi idących po zasiłki],imigrant [człowiek idący za pracą].Podobnie jak to zrobiła UE w stosunku do Turcji, wypłaciła 3,5 mld. euro-nic to nie dało ale kasę Turcja przytuliła od głupków. Nawiasem mówiąc, teraz chcą aby Polska to spłaciła w postaci różnych nakładanych kar.UE kupi od ZBIR-u {związek Białorusi i Rosji tak się nazwali] drogi gaz związek się dozbroi ,więc polecą do USA żeby ich broniły!Ot durna lewacka Europa!

  3. Właśnie władza tego kraju ogłosiła, że się zbączyła umożliwiając chłopcom narodowcom przemarsz ulicami stolicy. Dla podniesienia rangi wydarzenia przemarsz odbędzie się na bosaka.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.