Polacy nie mają złudzeń. Choć jesteśmy świadomi różnych uwarunkowań, które potęgują słabą sytuację finansową kraju, większość z nas od razu wskazuje winowajcę rekordowej inflacji.

Ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły o 15,6 proc. (wskaźnik cen 115,6) rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5 proc. (wskaźnik cen 101,5) – czytamy w ostatnim komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Kto za to odpowiada?

Rekordowa inflacja sprawia, że niewielu konsumentów nie odczuło jeszcze jej skutków. Codzienne funkcjonowanie staje się dla niektórych potężnym wyzwaniem. A drożeje wszystko: od żywności przez transport aż po utrzymanie domu. Informacje o kolejnych podwyżkach atakują nas z każdej strony. Kto według Polaków jest temu winien?

Na to pytanie odpowiedzi poszukali ankieterzy z United Survey na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Odpowiedź nie zaskakuje – odpowiedzialność za drożyznę respondenci przypisali rządzącym i prowadzonej przez nich polityce (33,7 proc.).

Niewiele mniej, bo 33,3 proc., odpowiedzi dotyczyło konfliktu zbrojnego w Ukrainie i jego skutków.

14,1 proc. pytanych twierdzi, że dzisiejsza inflacja jest pokłosiem pandemii COVID-19 i niewłaściwego nią zarządzania.

Co ciekawe, 9,6 proc. ankietowanych obwinia o aktualną sytuację ekonomiczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

Pozostali uczestnicy sondażu wskazali, że żadna z powyższych odpowiedzi nie jest zgodna z ich zdaniem (1,5 proc.) lub nie mają jednoznacznego poglądu w tej kwestii (7,8 proc.).

Kto temu zaradzi?

W drugiej części badania Polacy wskazywali partię polityczna, która – w ich ocenie – jest w stanie powstrzymać inflację. I choć w pierwszej sondzie niemal 34 proc. respondentów wskazało, że to obecny rząd doprowadził do niechlubnego rekordu wysokości inflacji, to właśnie PiS jest według respondentów najbardziej kompetentnym obozem, żeby z tym zjawiskiem walczyć (19,6 proc. odpowiedzi).

Na drugim miejscu ankietowani postawili Koalicję Obywatelską, która zebrała w rankingu 10,3 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajęła Konfederacja z wynikiem 5,9 proc.

Wymienione partie nie zdobyły jednak większości głosów w sondzie, bo najczęściej wskazywaną odpowiedzią była: „żadna”. Co oznacza, że 31,7 proc. Polaków nie widzi szans na zatrzymanie cenowego rollercoastera przez którąkolwiek siłę polityczną.

News4Media/fot. iStock

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Za inflacją odpowiada szalona polityka Niemiec i Francji i oszalałych i skorumpowanych pseudo polityków takich jak Timermans uwieszonych u SOWIECKICH NOGAWEK oraz agresywna polityka Uni Europejskiej i współpraca z Władimirem Putinem. Niestety cenę za tą oszalałą politykę płacimy MY.

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Ale oczywiście Niemiecko- Sowiecka agentura i wychodowani przez nich pożyteczni debile będą wydzierać ryje że to PIS i Glapiński. PIS jeszcze nie jest taki mocny aby spowodować inflację w Ameryce i całej Europie. W Turcji inflacja jest 60% i to też wina Glapińskiego i PIS-u ?????????

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.