Naukowcy wskazali, w jaki sposób należy przyjmować różne preparaty przeciwko COVID-19, aby uzyskać optymalną ochronę. W tym celu przebadano kilkuset pacjentów.

Badanie zostało zlecone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i miało na celu ocenę możliwości mieszania szczepionek. To już się dzieje, ale naukowcy i lekarze chcieli odpowiedzieć na pytanie, jaki preparat (jako dawkę przypominającą) podać w stosunku do wcześniej przyjętego przez pacjenta produktu, by był najskuteczniejszy. W tym celu przebadano 458 dorosłych osób. Każda z nich otrzymała wcześniej jedną z trzech powszechnie stosowanych na świecie szczepionek firm: Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

Jak donosi CNN International, po zaaplikowaniu pacjentom kolejnych dawek, zbadano – po 15 dniach – poziom przeciwciał w ich organizmach. W ten sposób ustalono, że u osób, które jako pierwszy przyjęły produkt Johnson & Johnson a ponownie ten sam preparat, poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie. Jeszcze lepsze wyniki osiągnięto po podaniu tym pacjentom szczepionki Pfizera (35-krotny wzrost) i Moderny (76 razy więcej przeciwciał). Badanie pokazało także, że zawsze preparat Moderny – gdy został podany jako przypomnienie – dawał lepsze wyniki od pozostałych.

Dr Dan Barouch, z Uniwersytet Harvarda, w rozmowie z CNN tłumaczy, że ogólną zasadą jest to, że dawka przypominająca przynosi lepsze efekty, im większy jest odstęp czasowy od przyjęcia pierwszego preparatu. Zaznacza jednocześnie, że są to wstępne wyniki badań, a na dokładniejsze należy jeszcze poczekać. Narodowy Instytut Zdrowia w USA zaznaczył także, że Moderna jako dawka przypominająca faktycznie daje lepsze efekty niż pozostałe preparaty, ale; „Niektóre badania skuteczności sugerowały spadek, po pewnym czasie, skuteczności szczepionki Moderna przeciwko objawowemu zakażeniu wariantem Delta, podczas gdy inne nie”.

Polski rząd, decydując o podawaniu trzeciej dawki osobom z grupy podwyższonego ryzyka, wskazał, że dorośli mają przyjąć szczepionkę marki Pfizer lub Moderna, a młodzież w wieku 12-17 lat produkt Pfizera. Trzecia dawka może być im podana po 28 dniach od podania ostatniej. Seniorom, po sześciu miesiącach od ostatniego szczepienia, może być aplikowany preparat Pfizera.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.