Elżbieta Witek, pochodząca z Jawora marszałek sejmu, zaprezentowała w Legnicy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, którzy ubiegać się będą o mandaty posłów i senatorów. Na listach nie ma większych zaskoczeń. Kandydatami na senatorów będą nasi obecni reprezentanci w tej izbie: w okręgu jeleniogórskim Krzysztof Mróz, a w bolesławiecko-zgorzeleckim Rafał Ślusarz.

Dwie liderki listy sejmowej są dość oczywiste. To mające bardzo dobrą pozycje w obozie władzy posłanki Elżbieta Witek i Marzena Machałek. O pewnym zaskoczeniu można mówić na pozycjach numer „3” i „4”. Z trójka wystartuje także obecnie sprawujący mandat poselski reprezentant Bolesławca – Szymon Pogoda. To o tyle zaskakujące, że kandydat w poprzednich wyborach parlamentarnych nie należał do pretendentów z najwyższa ilością głosów – zdobył ich 4876, co było siódmym wynikiem na liście. Do sejmu dostał się zastępując powołanego do zarządu Narodowego Banku Polskiego Adama Lipińskiego.

Czwórka to z kolei Stanisław Żuk, kiedyś dobrze oceniany dyrektor kopalni Turów, póxniej jeden z dyrektorów PGE. W poprzedniej kadencji dostał się do Sejmu z listy PSL/Kukiz, a po wolcie kukizowców zaczął wspierać PiS. Obecne wysoka pozycja na liście to nagroda za tamta nielojalność.

Kolejne dwa miejsca to obecni posłowie PiS z miast subregionu legnickiego Wojciech Zubowski i Ewa Szymańska.

Wśród kandydatów jest sporo osób pochodzących z miast naszego regionu. Na miejscu 10. udzielająca się niemal w każdych wyborach radna z Lubania Teresa Zembik. Miejsce 12. to obecny starosta kamiennogórski Jarosław Gęborys, a tuż za nim obecny burmistrz Bogatyni (zwycięzca przedterminowych wyborów po rezygnacji poprzednika) Wojciech Dobrołowicz. Z numerem 17 . kandyduje Alina Sudoł-Kornalewicz, po „dobrozmianowych” przetasowaniach w Lasach Panstwowych – nadleśniczyna w Nadleśnictwie Lwówek. Z miejsca 18 wystartuje Dorota Bojakowska, znana z aktywności w bogatyńskim stowarzyszeniu Amazonek, przez pewnien czas szefowa rady w tamtejszym samorządzie. W dolnej części listy jest jeszcze m.in. Józef Rypiński, dobrze znany jeleniogórzanom radny tutejszej rady miejskiej i Wojciech Leszczyk – dyrektor oddziału WORD w Jeleniej Górze.

 1. Elżbieta Witek – Jawor (marszałek sejmu, wcześniej nauczycielka_
 2. Marzena Machałek – Kamienna Góra/Jelenia Góra (wiceminister edukacji, wcześniej nauczycielka)
 3. Szymon Pogoda – Bolesławiec,
 4. Krzysztof Kubów – Lubin,
 5. Stanisław Żuk – Zgorzelec,
 6. Wojciech Zubowski – Głogów,
 7. Ewa Szymańska – Legnica,
 8. Adam Babuśka – Legnica,
 9. Bogusław Barnaś – Polkowice,
 10. Teresa Zembik – Lubań,
 11. Marta Wisłocka – Legnica,
 12. Jarosław Gęborys – Kamienna Góra,
 13. Wojciech Dobrołowicz – Zgorzelec,
 14. Piotr Karwan – Polkowice,
 15. Paweł Kura – Lubin,
 16. Roman Rozmysłowski – Polkowice,
 17. Alina Sudoł-Kornalewicz – Piechowice,
 18. Dorota Bojakowska – Bogatynia,
 19. Anna Melska – Złotoryja,
 20. Józef Rypiński – Jelenia Góra,
 21. Joanna Wilczyńska – Doliba – Lubań,
 22. Wojciech Leszczyk – Jelenia Góra,
 23. Sebastian Fijałkowski – Bolesławiec,
 24. Przemysław Bożek – Głogów

Fot. FB Marzeny Machałek

3 komentarze

 1. Dobre zestawienie , przynajmniej nie ma na niej złodzieji OFE i hien cmentarnych . Chodzi mi o kradzież mi. moich pieniędzy z OFE , oraz kradzież zasiłku pogrzebowego który wynosił przypomnę 200% średniej krajowej .Ciekawe czy po wygranych nie daj Boże wyborach KO ( komitet oszustów ) zwróci pieniądze , wraz z odsetkami ?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.