Koalicja Obywatelska przedstawiła listy kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Listę poselską w okręgu legnicko-jeleniogórskim otwiera Zofia Czernow. Kandydatem do Senatu prodemokratycznych partii (pakt senacki) w okręgu jeleniogórskim jest Marcin Zawiła.

Pierwsze miejsce dla Zofii Czernow to niewielka niespodzianka. Spodziewano się, że liderem listy będzie bardzo aktywny w tej kadencji poseł Piotr Borys. Pierwsza trójka na liście, na której jest 24 kandydatów, to aktualni posłowie Platformy Obywatelskiej. Za Zofią Czernow znalazł się Robert Kropiwnicki, a Piotr Borys ma miejsce trzecie.

Tuż za nimi kolejna reprezentantka naszego regionu – z czwartego miejsca o mandat poselski powalczy Iwona Krawczyk.

O mandat senatora w okręgu nr 2, obejmującym powiaty jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenią Górę powalczy świeżo upieczony emeryt Marcin Zawiła – poseł na Sejm II, III i VI kadencji, prezydent Jeleniej Góry w latach 1990–1994 i 2010–2018, a ostatnio dyrektor Książnicy Karkonoskiej. M. zawiła jest kandydatem z paktu senackiego, a więc uzgodnionym przez prodemokratyczne partie opozycyjne (Trzecia Droga i Lewica).

Kandydat z okręgu nr 1, obejmującego powiaty bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki, jeszcze nie został wskazany

Pełna lista kandydatów Ko do Sejmu w okręgu nr 1

 1. Zofia Czernow (parlamentarzystka trzecią kadencję z rzędu, na początku lat 90. była wiceprezydentem, a w latach 1994–1998 sprawowała funkcję prezydenta Jeleniej Góry i ponownie wiceprezydent miasta., była także prezesem „Aniluksu” i wiceprezesem zarządu głównego Towarzystwa Polska-Finlandia.
 2. Rober Kropiwnicki (poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji z Legnicy)
 3. Piotr Borys (poseł, wcześniej wicemarszałek województwa dolnośląskiego, poseł do parlamentu europejskiego VII kadencji)
 4. Iwona Krawczyk (wicemarszałek województwa dolnośląskiego, posłanka na Sejm VIII kadencji z Czadrowa)
 5. Łukasz Horbatowski (wójt gminy Kotla)
 6. Krystyna Radzięta (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu)
 7. Radosław Palczewski (prezes ZGK w Lubkowie, wcześniej sekretarz rady powiatu bolesławieckiego i z-ca dyrektora PUP w Bolesławcu)
 8. Joanna Furmańska (inspektor w urzędzie gminy Polkowice)
 9. Konrad Sikora (Nowoczesna – wiceprezes jeleniogórskiego MPGK, wcześniej wiceprezydent Jeleniej Góry )
 10. Zdzisława Kwapisz (lekarz dermatolog z Chojnowa)
 11. Krzysztof Nester (prezes spółdzielni Cuprum w Polkowicach)
 12. Edyta Bielecka (przewodnicząca rady powiatu karkonoskiego i szefowa referatu UM w Szklarskiej Porębie))
 13. Michał Bender (wiceburmistrz Jawora)
 14. Marlena Adler (iPL, radna z Lubania)
 15. Jerzy Stachyra (właściciel restauracji w Kościelnikach, wcześniej prezes koszykarskiego Turowa i wiceburmistrz Bogatyni)
 16. Agata Hubska
 17. Lubomir Leszczyński (były nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów Zdrój, ze Świeradowa)
 18. Żaneta Baczyńska 9aktorka Teatru Jednego Mostu z Głogowa?)
 19. Krzysztof Wiśniewski (starosta karkonoski)
 20. Joanna Mierka
 21. Wiesław Świerczyński
 22. Izabela Ornaf (szefowa koła Zielonych w Jeleniej Górze)
 23. Małgorzata Sikora (nauczyciel w zespole szkół w Łomnicy, ze Świerzawy)
 24. Aleksandra Krzeszewska (radna RM w Legnicy)

Okręg wyborczy nr 1 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Jeleniej Góry i Legnicy oraz powiatów bolesławieckiego, głogowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, karkonoskiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, polkowickiego, złotoryjskiego i zgorzeleckiego (województwo dolnośląskie).

9 komentarzy

 1. miały być „nowe twarze” i „niespodzianki” a wyszły mocno nieświeże wielokrotnie odgrzewane kotlety. Najwidoczniej 8 lat w opozycji to dla PO za krótko na samokrytyczną autorefleksję. No cóż 3 kadencja PiSu tym razem zapewne z wsparciem Konfederacji zbliża się wielkimi krokami, a miasto przy takich parlamentarzystach dalej będzie staczało się w niebyt. Biedny ten kraj i biedne to miasto.

 2. Aleksandra Krzeszewska ma mój głos. Młoda, inteligentna, wykształcona, ma dobre poglądy . W tych wyborach postawmy na młodość. Niektórzy powinni iść na emeryturę a nie do sejmu.

 3. Z JG nie ma na kogo głosować. Nawet „nowe” twarze walczą tylko o stołek, choć udają, że nie

 4. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Czyli stare zgrane i skompromitowane osoby dzięki którym NASZE BIEDNE MIASTO staczało się i stacza w NIEBYT. Moi drodzy jak jeszcze długo damy sobie pluć w twarz 🧑 Pogońmy wreszcie tę skompromitowaną KLIKĘ .

 5. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Pamiętajcie o tym moi drodzy, że MY POLACY w dniu wyborów jesteśmy cesarzami świata tylko tego jednego dnia mamy GŁOS. Tylko tego jedynego dnia ONI walą w gacie ze strachu przed NAMI. Tego dnia obgryzają pazury ze strachu czy ci których okłamywali, oszukiwali i nigdy nie szanowali pamiętają o krzywdach jakie ONI NAM wyrządzili. Pamiętajcie o tym. Po tym dniu znowu będą chodzić nadymani butni i będą nam śmiać się w twarz. Pamiętajcie o tym.

  • Pogonić to trzeba pis , zanim całkiem zniszczą ten kraj. Pis to podwyżki, inflacja , pseudo patrioci i zdrajcy wszystkich Polskich wartości.

 6. Pogonić to trzeba pis , zanim całkiem zniszczą ten kraj. Pis to podwyżki, inflacja , pseudo patrioci i zdrajcy wszystkich Polskich wartości.

 7. Czy ktoś się może orientuje , ponoć S. Nitras z K O prowadzi zapisy na wycieczkę do Pakistanu ,w celu pomocy muzułmanom w opiłowywaniu katolików w tym kraju . Zapisy podobno w biurze poselskim K O w Jeleniej Górze ?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.