Przygraniczna Lubawka dostrzega swoje szanse, związane między innymi z budowa drogi ekspresowej S3. Samorządowcy zamierzają wykorzystać i promować atuty gminy dla przyciągnięcia inwestorów i turystów. A walorów nie brakuje, jak choćby zalew Bukówka.

– Lubawka jest moją pasją, gmina staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów, a przede wszystkim dla mieszkańców. Malejące wsparcie rządowych środków nie ogranicza naszych wizji, mimo wszystko, dzięki naszej operatywności, nie przestajemy rozwijać się. Przyciągamy turystów, dbamy o naszych mieszkańców. Budowana S3 zdecydowanie ożywi przygraniczny teren – zapowiada burmistrz Ewa Kocemba:.

Gmina jest szczególnie atrakcyjna dla turystów. Kusi zielenią, czystością, skrywającymi tajemnice zabytkami. Powoli jest odkrywana przez turystów. Spacerują, zostają na dłużej. Wielu znalazło tu swoje miejsce do mieszkania, odkrywania, realizowania pasji. Tu znajdują zatrudnienie, tworzą własne miejsca pracy. Lubawka kusi swoim klimatem i spokojem, przyciąga sąsiedztwem z Czechami.

Wielką szansą dla gminy jest budowana droga ekspresowa S3. Buldożery, dźwigi, ciężki drogowy sprzęt wbijają się w malowniczy krajobraz. Droga przecina pola, jednak ostatecznie nie burzy harmonii spokojnej okolicy. Jest jakby z boku…

– Dużą nadzieję pokładam w drodze ekspresowej S3, która wkrótce będzie już ukończona. Tempo prac, także w naszej gminie, jest imponujące. Aktualnie pracujemy nad uruchomieniem centrum logistycznego na przygranicznym terenie. Będą atrakcyjne miejsca pracy – uważa Ewa Kocemba.

Centrum logistyczne to także okno na świat. Centra, skąd rozprowadzane są towary, produkty, są lokalizowane przy ważnych arteriach komunikacyjnych, do których dołączy Lubawka. Powstają w takich miejscach nowoczesne powierzchnie magazynowe, platformy przeładunkowe, biura, systemy zaopatrzenia w paliwo i energię, punkty technicznej obsługi
i napraw środków transportu, infrastruktura informatyczna. Tereny przyległe do S3 są atrakcyjne, dlatego wzdłuż dróg budowane są hotele, obiekty gastronomiczne.

Atrakcja numer jeden w gminie to bez wątpienia zbiornik Bukówka. Każdy, kto był tu choć raz, jest zachwycony. Zbiornik wodny położony jest w cieniu gór, z dala od codziennego tempa. Doceniają to nie tylko turyści, ale i miejscowi. Lada moment będzie jeszcze bardziej atrakcyjnie. Tereny wokół zbiornika są sukcesywnie zagospodarowywane.

– To kolejna inwestycja, która rozwinie nasz region, podkreśli walory krajoznawczo-turystyczne, odkryje nasze urokliwe miejsca. Zdecydowanie ożyją wsie: Bukówka, Szczepanów, Miszkowice i Paprotki. Inwestycję realizujemy dzięki pomocy Iwony Krawczyk, byłej wicemarszałek województwa dolnośląskiego – podkreśla burmistrz.

Nad urokliwym zbiornikiem powstają: plaże, mola, siłownie, wiaty biwakowe, ścieżki dydaktyczne, tablice informacyjne, punkty widokowe, parkingi i toalety. To wspólny, atrakcyjny polsko-czeski projekt, na który gmina Lubawka otrzymała unijne dofinansowanie. Wypoczniemy w lepszych warunkach już w zbliżającym się sezonie wakacyjnym.

Gmina Lubawka to atrakcyjne miejsce do mieszkania, inwestowania, a także do wypoczynku. Doceniona przez filmowców. Chełmsko Śląskie było planem „Wizyty starszej pani”, w której obsadzie znaleźli się m.in.: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i Marian Opania. Przyciąga: Domami tkaczy czy zabytkowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Fot. Moja-Multimedia

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.