Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wróciła jedna ze sztandarowych imprez regionu – Lwóweckie lato Agatowe, którego jest to już XIII edycja. Obawy, czy prestiżowy event uda się tak dobrze jak w poprzednich latach okazały się na wyrost. Setki stoisk, tłumy oglądających i kupujących, wspaniałe minerały na każdym kroku. Było jak przed pandemia, a może i lepiej.

Lwóweckie Lato Agatowe zasługuje na miano największej mineralogicznej imprezy w Polsce. Sławi nie tylko nasz region, ale i cały kraj, bo zaliczane jest do grona 30 najważniejszych i najpopularniejszych imprez mineralogicznych świata – w swoich kalendariach umieszczają ja prestiżowe, branżowe przewodniki, także zagraniczne.

Od piątku rynek i ulice Lwówka Ślaskiego zapełniły się stoiskami z mnóstwem zachwycających minerałów z całego świata, kramami pełnymi jarmarcznych rozmaitości, rozłożyły się na nich parki zabaw, stoiska gastronomiczne, a pomiędzy krążą tłumy gości z różnych stron świata.

Esencją wydarzenia są wspaniałe kamienie wystawiane w ramach Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich. Właśnie za sprawą unikatowej, imponującej rozmiarami giełdy minerałów, na którą każdego roku zjeżdżają poszukiwacze, kolekcjonerzy i znawcy minerałów, naukowcy zgłębiający ich tajemnice oraz pasjonaci urzeczeni magią i urodą skarbów natury – LLA cieszy się światową sławą.

Tegoroczną giełdę tworzyć będzie jak zwykle ponad 200 stoisk z minerałami i wyrobami jubilerskimi, na których będzie można znaleźć kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata. Rekordowa będzie ilość stoisk ulokowanych w specjalnej strefie, zarezerwowanej wyłącznie dla najszlachetniejszych zbiorów „surowych” minerałów. To właśnie ta część lwóweckiej giełdy decyduje o randze LLA. Na żadnej innej tego typu imprezie w naszym kraju nie można bowiem zobaczyć tylu minerałów w ich naturalnej, niepoddanej obróbce postaci, ile prezentowanych jest we Lwówku. Będzie też specjalny punkt wyceny minerałów i kamieni szlachetnych.

Zachwycające skarby natury podziwiać można także na cieszących się zawsze ogromnym zainteresowaniem wystawach tematycznych i kolekcjonerskich, prezentowanych we wnętrzach lwóweckiego ratusza.

Każda edycja Lwóweckiego Lata Agatowego ma swój temat przewodni. W tym roku są nim „Minerały Dolnego Ślaska”. Wystawę cudów natury znajdowanych bardzo często „po sąsiedzku” bo w Górach Kaczawskich, od pierwszego dnia imprezy oglądać będzie można w Sali Mieszczańskiej na parterze lwóweckiego ratusza.

Konkursowe prezentacje, kolekcje oraz główne wystawy tematyczne udostępnione zostaną zwiedzającym w dniu otwarcia LLA i każdego dnia imprezy czynne będą do późnych godzin wieczornych.

Lwóweckie Lato Agatowe to nie tylko raj mineralogiczny. „Uzupełnieniem” giełdy ulokowanej w sercu miasta jest wcale nie mniejszy jarmark rozmaitości i osobliwości, wypełniający także na uliczki wokół rynku. Program wydarzenia dopełnia mnóstwo najróżniejszych, festynowych atrakcji dla ciała i ducha. Nie zabraknie wśród nich koncertów gwiazd estrady, przygotowanych z myślą o amatorach wakacyjnych rozrywek w plenerze.

Mineralogiczny festiwal potrwa do niedzieli. Jutrzejsza gwiazda wieczoru (godz. 21.00) będzie Dawid Kwiatkowski.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.