Marię Aleksandrowicz dobrze znają jeleniogórzanie. Niestudzenie działa od 25 lat na rzecz lokalnej społeczności. Między innymi zebrała w książce wspomnienia jeleniogórskich Sybiraków. Prowadzi zespół „Sybiraczki i Kresowianie”.

Pani Maria pełni funkcję kierownika zespołu „Sybiraczki i Kresowianie” od 25 lat i zajmuje się całokształtem spraw artystycznych i organizacyjnych. Stojąc na czele zespołu, od lat godnie reprezentuje dorobek Koła Sybiraków w Jeleniej Górze oraz środowisk kresowych.

Maria Aleksandrowicz została w roku 2019 uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”.

Niestrudzenie działa też na rzecz lokalnej społeczności, przy czym za najistotniejsze należy uznać jej zaangażowanie w działalność zespołu „Sybiraczki i Kresowianie”. Powstanie zespołu datuje się na rok 1996 a oficjalnie powołany został w styczniu 1997 roku przy Kole Sybiraków w Jeleniej Górze. Od 1998 r. do chwili obecnej siedzibą zespołu jest JCK „Muflon” w Jeleniej Górze-Sobieszowie, gdzie odbywają się cotygodniowe próby i doroczne imprezy integracyjne pod nazwą „Sybiraczki i ich Goście”. Podstawowy repertuar stanowią piosenki sybirackie, patriotyczne, kresowe i okolicznościowe, np. kolędy. Obecnie zespół liczy 13 członków. Podsumowanie liczby występów w ostatnich latach: średnio 30 rocznie.Wśród pamiątek zespołu znajduje się 279 dyplomów, listów gratulacyjnych i podziękowań, kilkanaście statuetek i pucharów a także płyta z pieśniami i piosenkami zespołu oraz album pt.: „Sybiraczki i Kresowianie” wydany w 20-tą rocznicę pracy zespołu.

Dzięki jej staraniom została wydana książka „Aby przetrwała pamięć… ” Jest to zbiór wspomnień jeleniogórskich Sybiraków. Do pomysłu Maria Aleksandrowicz zachęciła wielu znajomych, przyjaciół.

Jej działalność docenił minister kultury. Wczoraj (30 marca) na sesji Rady Miasta Jeleniej Góry senator Krzysztof Mróz wręczył Marii Aleksandrowicz odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.