Świat dowiedział się o tym, co Rosjanie zrobili w Buczy. Kiedy weszły tam wojska ukraińskie, musiały zacząć kopać zbiorowe mogiły i zbierać zwłoki z ulic.

Bucza to średniej wielkości miasto w obwodzie Kijowskim. Jeszcze niedawno liczyło 36 tys. mieszkańców. Ponieważ leżała na drodze rosyjskich wojsk do Kijowa, miasto momentalnie została polem walki.

Podczas trwającej wojny w Ukrainie raz Buczę zajmowali agresorzy, raz była wyzwalana. Tak stało się i tym razem: do miasta weszły siły ukraińskie. Po wycofaniu się Rosjan cały świat zobaczył przerażające widoki.

This is #Bucha. The outskirt of #Kyiv. Russians were killing people with their hands tied behind their backs and left the bodies near the road. I am shaking. #StopPutinNOW pic.twitter.com/ffzUV8d5xo

— Kira Rudik (@kiraincongress) April 2, 2022

[removed][removed]

Na ulicach leżały ludzkie zwłoki. Znaleziono masowe groby z około 280 ciałami, a część zabitych miała związana ręce. Relacje świadków są dramatyczne. Jest mowa o zabójstwach, kradzieżach. Gwałcono także kobiety, które następnie wieszano. Wielu z tych zbrodni mieli się dopuścić Czeczeńcy walczący po rosyjskiej stronie. Najbardziej – jak opisują świadkowie – upatrzyli sobie osiedla domów jednorodzinnych. Wchodzili do budynków, zabijali mężczyzn, gwałcili kobiety.

Ludzie nie wychodzili z domów. Ci którzy musieli, zawiązywali sobie na rękawach białe wstążki. Miało to oznaczać, że są cywilami i żeby do nich strzelać. Wstążki nie pomagały.

„Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta” – tak na Twitterze napisało ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej. To nawiązanie do ludobójstwa, do którego doszło w 1995 roku w Bośni i Hercegowinie.

Major Bakumienko

Hakerzy i dziennikarze już ustalili, że za masakrę bezpośrednio odpowiada major rosyjskiej Floty Pacyfiku Aleksiej Bakumienko. Podał to portal InformNapalm.

Bakumienko urodził się w 1990 roku. Jest zastępcą szefa wydziału operacyjnego 520. Brygady Rakiet i Artylerii rosyjskiej Floty Pacyfiku. InformNapalm dodaje, że żołnierz w telewizji Zwiezda niedawno opowiadał o wojnie: „Mój pradziadek walczył w II wojnie światowej i do 1953 r. gnał po ukraińskich lasach złe duchy faszystowskie zwane banderowcami. Teraz jestem następcą tej tradycji”.

1. Wolontariusze InformNapalm „zerwali” maskę z twarzy autora „zaczistki” pod Kijowem (Hostomel, Bucza, Oziero).

2. Jest nim major rosyjskiej Floty Pacyfiku, Bakumienko Aleksiej Juriewicz, ur. 7 lutego 1990 r. we Władywostoku.

3. Tu z żoną, reporterką.

4. Tu z synem i z żoną. pic.twitter.com/PHLvclM9Qp

— Magda Mirecka (@MagMirec) April 3, 2022

[removed][removed]

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, wszystkie zdjęcia i nagrania z Buczy nazwała „prowokacją”. I dodała, że Rosja chce w tej sprawie zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ.

News4Media/fot. screen Twitter

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.