– Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, po rozmowie z wojewodą dolnośląskim, zadeklarował, że miasto może taki punkt stworzyć, zabezpieczając wszelkie urządzenia, działania logistyczne i całą bazę. Ustalono, że w operacji uczestniczyło będzie jeszcze dwóch partnerów: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej (zapewni obsługę medyczną do szczepień) i przedstawiciel służb wojewody (gwarantujący systematyczną dostawę szczepionek). Wojewoda powołał swojego pełnomocnika w tej sprawie – informuje urząd miasta.
Rzecznik magistratu tłumaczy też co zdecydowało o wyborze miejsca, w którym zlokalizowany zostanie PSP.
– Wybór miejsca do szczepień nie był łatwy. Obiekt musiał być na tyle przestronny, by minimalizować zagrożenie zakażeniem, z organizacją bezkolizyjnego ruchu wewnątrz, dużymi powierzchniami odizolowanymi na potrzeby choćby udzielania pomocy przy wstrząsach „poszczepionkowych”, itp. Od początku rozważano przede wszystkim hale sportowe, m.in. przy ul. Sudeckiej i Złotniczej. Biorąc pod uwagę, że trudno przewidzieć, jak długo ten punkt będzie czynny, to znaczy – kiedy zakończy się operacja szczepień powszechnych, zdecydowano się na inne rozwiązanie. Gdyby bowiem okazało się, że znikają obostrzenia epidemiczne i można uprawiać sport halowy, a hala byłaby zajęta na potrzeby PSP, tworzyłoby to niepotrzebne napięcia. Ostateczny wybór padł na halę sportową ZST „Mechanik”, bo to miejsce posiada dogodne dojazdy, w bezpośrednim sąsiedztwie wielkie parkingi, i relatywnie łatwo można przeprowadzić tu takie zmiany w organizacji ruchu, które nie zakłócą bieżących potrzeb komunikacji, a ułatwią dojazdy zainteresowanym – wyjaśnia Cezary Wiklik.
Przedsięwzięcie dla budżetu miasta nie jest tanie. Trzeba sprowadzić nie tylko lodówki specjalistyczne, komputery, meble, itp., ale przede wszystkim przykryć nawierzchnię hali tworzywem, które nie ulegnie zniszczeniu, a przy tym łatwym w montażu i demontażu, aby po zakończeniu okresu szczepień można je wykorzystać do innych potrzeb. Koszt organizacji PSP będzie wynosił w granicach 110 – 150 tys. zł i niemal w 100 proc. zostanie sfinansowany z budżetu miasta.
– Prezydent Łużniak zadeklarował wykonanie przez miasto wszystkich zadania (zabezpieczenie bazy i logistyki, sprowadzenie sprzętu, w tym także barierek, pomagających w organizacji ruchu, itp.) do 19 kwietnia br. Trwają intensywne prace – zjeżdżają namioty, przywieziono już wykładzinę, montowane są barierki, w sobotę i niedzielę pracownicy samorządu zakończą montaż sprzętu i zakończony zostanie nabór niezbędnych ekip wolontariuszy, itp.
Konieczne będą też zmiany w organizacji ruchu. Wszystkie małe parkingi przyległe do hali przy ul. Obrońców Pokoju 2 będą wyłączone z użytkowania. Zawieszona najpewniej zostanie możliwość tzw. lewoskrętu z ul. Jana Pawła II dla samochodów wjeżdżających od Strony Szklarskiej Poręby. Urząd sugeruje osobom, które będą korzystały ze szczepień, by dojeżdżały autobusami miejskimi do przystanków przy ul. Jana Pawła II oraz Podwale. Dla osób dojeżdżających własnymi samochodami zarządcy parkingów Galerii „Nowy Rynek” udostępniają nieodpłatnie możliwość parkowania i na dolnym, i na górnym parkingu tej Galerii.
Rozpoczęcie na pewno jednak nie nastąpi od razu po przygotowaniu PSP. To zależy od partnerów i ich działań, w tym przede wszystkim od tego, czy zamówienia na szczepionki, kierowane przez WCSKJ będą realizowane w tempie umożliwiającym wykorzystanie potencjalnych możliwości pracy PSP. Zadecydują ujęcie jeleniogórskiego, masowego punktu szczepień w krajowej sieci PSP, prowadzonej przez NFZ, zmieniające się rekomendacje wydawane przez ministerstwo zdrowia i rząd. Już nastąpiła zamiana w założeniach, które początkowo mówiły, że ten Punkt będzie służyć wyłącznie mieszkańcom Jeleniej Góry. Teraz już wiadomo, że będą z niego korzystać także mieszkańcy powiatu „ziemskiego”.
– Według informacji pozyskanych od NFZ najbardziej prawdopodobną datą rozpoczęcia szczepień jest 25 kwietnia – zapowiada rzecznik UM w Jeleniej Górze.


 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.