O utworzenie masowych punktów szczepień w miastach powiatowych zaapelował do samorządowców minister zdrowia. Na Dolnym Śląsku prośbę poparł wojewoda dolnośląski.

– Prawie wszystkie samorządy odpowiedziały pozytywnie na nasz apel – mówił dzisiaj (7.04) na konferencji prasowej we Wrocławiu Jarosław Obrembski, wojewoda dolnośląski.

Punkt w hali sportowej

– Myśleliśmy o takim punkcie już wcześniej, ale nie mieliśmy podstaw, by go utworzyć – tłumaczy Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Teraz jest to możliwe i od razu przystąpiliśmy do działania.

Przedstawiciele miasta oglądali dwie hale sportowe przy szkołach, spełniające warunki do utworzenia w nich masowego punktu szczepień. Między innymi chodziło o zapewnienie wejścia jedną stroną, a wyjścia drugą. Trzeba także zachować odstępy między stanowiskami szczepień. Ważne również są miejsca parkingowe, odpowiednia wentylacja oraz dobry dojazd.

Punkt zostanie zorganizowany w hali sportowej jeleniogórskiego ZST„Mechanik” przy ul. Obrońców Pokoju 10 . Dziennie będzie można w nim zaszczepić około 700 osób. Punkt ma ruszyć w połowie kwietnia.

Jutro (8.04) przedstawiciele jeleniogórskiego magistratu oraz operatora szczepień jadą do Wałbrzycha, by zobaczyć, jak działa w tym mieście masowy punkt szczepień zorganizowany w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia . Dziennie szczepi się tu około 1500 osób. Pacjenci przyjeżdżają z całej Polski. Między innymi zaszczepiła się tu Maryla Rodowicz, która przyjechała z Warszawy.

WCSKJ operatorem szczepień

W Jeleniej Górze organizacją szczepień i doborem personelu zajmie się Wojewódzkie Centrum Szpitalne  Kotliny Jeleniogórskiej.

– Jesteśmy także po rozmowach z Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą, gdzie jest wydział pielęgniarstwa – mówi Jerzy Łużniak. – Mamy deklarację, że studentki i studenci tego wydziału wezmą udział w masowych szczepieniach mieszkańców oraz przyjezdnych – dodaje prezydent.

2 mln szczepionek

– Rząd zapewni nam szczepionki – zapewnił wojewoda dolnośląski. – Istotną rzeczą jest, byśmy otrzymali odpowiednią ilość – dodał.

Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 zapowiedział, że do punktów szczepień trafią w tym i przyszłym tygodniu łącznie 2 mln szczepionek. Masowe punkty szczepień organizują także inne dolnośląskie samorządy: Wrocław  na stadionie oraz Porcie Lotniczym, Legnica w hali widowiskowo-sportowej, Świdnica w hali miejscowego lodowiska.

  Sytuacja na Dolnym Śląsku

W województwie dolnośląskim w szpitalach przebywało obecnie (7 kwietnia) 2886 zakażonych. Do dyspozycji pozostały 52 wolne respiratory z 304 dostępnych. Obecnie we wszystkich szpitalach na Dolnym Śląsku do respiratorów podłączonych jest 252 pacjentów.

– Województwo dolnośląskie i wielkopolskie mają teraz największą dynamikę napływu pacjentów – poinformował na konferencja prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że oba województwa mogą liczyć na wsparcie innych regionów. Wielkopolsce pomagać ma województwo zachodnio-pomorskie, pacjenci z Dolnego Śląska w razie braku łóżek mają być przewożeni do szpitali w województwie lubuskim.

Wojewoda dolnośląski poinformował 7 kwietnia o zwiększeniu liczby łóżek covidowych.– Sytuacja jest trudna – nie krył Jarosław Obrembski. Do wczoraj w dolnośląskich szpitalach było wolnych 214 łóżek covidowych. Jeśli nie nastąpi gwałtowny przyrost zachorowań, to powinny one wystarczyć. Barierami może być brak personelu oraz małą dostępność łóżek z tak zwanym gniazdem tlenowym.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.