Po dzisiejszych ulewach woda z górskich ujęć Leśniczówka i Kamienna Wieża jest lekko zabarwiona, ale nadal zdatna do picia. Mieszkańcy nie powinni mieć pod tym względem żadnych obaw.

Wodnik planuje zamontować na obu ujęciach specjalne filtry, które sprawią, że nawet po największych deszczach woda nie zmieni koloru. Wody Polskie nie zatwierdziły jednak do dziś taryfy, które uwzględniała tę inwestycję.

Cztery procent zapotrzebowania na wodę pochodzi w Jeleniej Górze z ujęć górskich. Od lat 20 minionego wieku z dwóch źródeł położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego -„Leśniczówki” i Kamiennej Wieży – korzystają mieszkańcy Jagniątkowa i częściowo Sobieszowa.

Górskie źródła bywają kapryśne, zwłaszcza po dużych opadach deszczu. Woda w nich wtedy nieco mętnieje i zmienia kolor, niemniej nadal jest smaczna i zdatna do picia. Większość mieszkańców wręcz nie wyobraża sobie, by mogła zostać zastąpiona wodą pompowaną ze zbiornika „Sosnówka”.

„Wodnik”, starając się oba górskie źródła zachować a nie likwidować, wprowadził już do ich obsługi nowoczesną technologię. Zastosował naturalny filtr z węglanu sodu, dzięki czemu poprawił ich zasadowość. Woda z „Leśniczówki” i „Kamiennej Wieży” zawsze była monitorowana i bezpieczna, ale teraz spełnia również najsurowsze normy w zakresie kwasowości.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.