– Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo w sprawie grupy oszustów, którzy działając tak zwaną metodą „na funkcjonariusza CBŚ” wyłudzili między innymi blisko 800 tysięcy złotych od mieszkanki Lubania. Aktualnie w sprawie zatrzymano i przedstawiono zarzuty czterem kolejnym osobom zaangażowanym w proceder – informuje Tomasz Czułowski, rzecznik jeleniogórskiej prokuratury.

Sprawcy pokrzywdzoną kobietę z Lubania wprowadzili w błąd przekonując, że swoim zachowaniem pomaga w tajnej operacji służb specjalnych. Przekazała ona oszustom dane umożliwiające internetowy dostęp do jej rachunku bankowego. Sprawcy, po zalogowaniu się na jej konto, przelali 797 tysięcy złotych na inne rachunki bankowe, założone specjalnie w tym celu. Proceder trwał od lutego do maja 2020 roku.

Już pod koniec maja zatrzymano i tymczasowo aresztowano jednego ze sprawców oraz postawiono zarzuty i środki zapobiegawcze dla kolejnych osób, uczestniczących w przestępczym procederze. Ostatnio zatrzymano czworo kolejnych podejrzanych. Trzech mężczyzn i kobieta to mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego w wieku od 21 do 28 lat., w tym jeden obywatel Szwecji. Werbowali oni inne osoby (słupy), które na polecenie podejrzanych zakładały rachunki bankowe i na nie przelewano pieniądze wyłudzone od pokrzywdzonej. Pozyskane w ten sposób środki, były wypłacane z bankomatów na terenie Wielkiej Brytanii. Jeden z zatrzymanych zajmował się także odbieraniem paczek z zawartością pieniędzy od nieustalonych dotychczas osób i przekazywaniem ich innym podejrzanym.
– Zatrzymanym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa oszustwa powodującego utratę mienia znacznej wartości. Są to czyny zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze do 10 lat. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała wobec podejrzanych skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania – informuje Tomasz Czułowski, dodając że śledztwo jest rozwojowe.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.