Mieszkaniec powiatu karkonoskiego uwierzył kobiecie, podającej się za pracownicę banku w historię o zagrożonych środkach finansowych na jego koncie i stracił łącznie 28 tysięcy złotych. Oszustka nakłoniła pokrzywdzonego do zainstalowania aplikacji, za pomocą której z jego konta zniknęły pieniądze. Jeleniogórscy policjanci apelują o ostrożność.

10 maja br. policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze przyjęli zawiadomienia w sprawie oszustwa. Kobieta podszywając się pod pracownicę banku, przekonała mieszkańca powiatu karkonoskiego o tym, że środki na jego koncie są zagrożone i nakłoniła go do zainstalowania na swoim telefonie aplikacji, za pomocą, której poprzez sieć Internet uzyskała dostęp do jego rachunku bankowego, z którego następnie przelała na inne konto 12 tysięcy złotych, a pozostałą kwotę mężczyzna przelał oszustom sam.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że policjant ani pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe, podanie kodów blik czy zainstalowanie aplikacji na urządzeniach. W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację, dzwoniąc samemu do banku lub udając się do najbliższej placówki!

Policja przestrzega przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

podinspektor Edyta Bagrowska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.