– Temat reportażu właściwie nasunął mi się sam. Po doświadczeniach z zeszłego roku, konsultacjach z jurorami, doszedłem do wniosku, że muszę znaleźć innych bohaterów niż ja sam, przyjąć inną perspektywę – mówi Michał. Ubiegłoroczna, także nagrodzona, praca ucznia „Żeroma”, opierała się na przemyśleniach samego autora dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w kraju. – Wydaje mi się, że rodzinny reportaż pisało mi się łatwiej niż prace przed rokiem. Łatwiej pisze się o rzeczach konkretnych, które wzruszają, mają jakąś siłę – dopowiada laureat Turnieju reportażu.

 

Aby zebrać materiał, Michał pojechał do rodzinnej miejscowości swojego dziadka, Pieszyc. Na podstawie rozmów, obserwacji, odczuć odtworzył rodzinną historię od 1931 r.,pisząc nagrodzony tekst pt. „Wiosną jakoś łatwiej”. Jury szczególnie doceniło warsztatowe walory tekstu. – Tym co zachwyca jest zwarta forma. Michał wziął rodzinną opowieść w karby reportażu, zdyscyplinował wątki, ustawił bohaterów. Wszystko jest tu na miejscu – chwaliła licealistę jedna z jurorek.

Michał Mańkowski jest uczniem II klasy o profilu humanistycznym, jego polonistką jest Katarzyna Dobrzańska. Nie ma jeszcze pewności, jaką drogę licealista wybierze po przyszłorocznej maturze.

 

W Turnieju II nagrodę otrzymała Zofia Żurek z Gdańska (za tekst pt.”Odważ się działać”), a III nagroda trafiła do: Eweliny Wolskiej z Zakopanego („Dobrze cię tu karmią”), Gabrieli Rokosz z Jarosławia („Szeptucha”) oraz Weroniki Maćkiewicz z Gdańska („Łowczyni z Monciaka).   

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.