Zbliżające się wybory parlamentarne będą pierwszą ogólnokrajową elekcją po zmianie nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski. Okazuje się, że zmiana nazwy i niepodjęcie działań przez organy władzy może mieć bardzo nieprzyjemne, wyborcze konsekwencje dla mieszkańców tego powiatu.

Problem upublicznił i opisał na portalu obywatele.news aktywista lokalny Michał M. Majewski.

Wszystko przez to, że w ślad za zamianą nazwy powiatu nie dokonano zmiany w załącznikach do Kodeksu wyborczego. Załącznik nr 1 tego kodeksu wymienia powiaty wchodzące w skład poszczególnych okręgów wyborczych do sejmu; załącznik nr 2 analogicznie określa powiaty okręgów wyborczych do senatu. W obu załącznikach ciągle figuruje powiat jeleniogórski jako obszar odpowiednio wchodzący w skład okręgu wyborczego nr 1 w wyborach do sejmu i okręgu wyborczego nr 2 w wyborach do senatu.

Problem wcale nie jest wydumany o czym świadczy treść dyspozycji dla organów władzy państwowej przekazana przez przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Maciniaka. Szef PKW zareagował właściwie natychmiast, bo już 25 stycznia 2021 r., a więc tuż po przeprowadzonej zmianie nazwy. W piśmie „Informacja o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany”, skierowanym do sejmu, senatu, rządu i prezydenta przewodniczący PKW wskazuje na konieczność aktualizacji załączników.

– Konieczna jest zmiana załącznika nr 1 (wykaz okręgów wyborczych do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej) i nr 2 (wykaz okręgów wyborczych do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) do Kodeksu wyborczego. Zgodnie bowiem z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2020 r. w sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski (Dz. U. poz. 1331) z dniem 1 stycznia 2021 r. w województwie dolnośląskim zmieniona została nazwa powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. W związku z tym zachodzi potrzeba dokonania zmiany nazwy tego powiatu w opisie granic okręgu wyborczego nr 1 w załączniku nr 1 i okręgu wyborczego nr 2 w załączniku nr 2 Kodeksu wyborczego – zaleca Sylwester Marciniak.

Choć minęły dwa lata organy państwa nie podjęły działań, aby nieścisłość wyprostować, choć przecież na czele sejmu stoi reprezentująca właśnie okręg wyborczy nr 1 Elżbieta Witek. Ustawodawca ma jeszcze trochę czasu, by sprawę wyprostować. Co jednak stać się może jeśli tego nie zrobi?

Tylko teoretycznie można rozważać sytuację, że PKW nie wpisze ani powiatu karkonoskiego, ani jeleniogórskiego do obwieszczenia wyborczego. Zapewne wykorzysta którąś z nazw i uprawnieni mieszkańcy Karpacza, Kowar, Szklarskiej Poręby, Piechowic, gmin Jeżów Sudecki, Janowice Wielkie, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica będą mogli oddać głosy. Tyle, że w przypadku użycia w obwieszczeniu wyborczym nazwy powiat karkonoski będzie to niezgodne z kodeksem wyborczym, a przy użyciu nazwy powiat jeleniogórski – obwieszczenie będzie opisywać nieistniejący podmiot.

I już wcale nie teoretyczne jest przypuszczenie, że wyborcy nieusatysfakcjonowani wyborczym rozstrzygnięciem złożą protesty wyborcze. A jakie będzie rozstrzygnięcie wcale już nie jest oczywiste.

Fot. iStock

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.