Niedawno rząd podjął decyzję o podwyższeniu od stycznia 2022 płacy minimalnej. Jak się okazuje, od przyszłego roku potężna grupa pracujących Polaków może otrzymać pensję nie wyższą, a wręcz niższą, nawet o kilkaset złotych. Wszystko przez rozwiązania zapisane w projekcie dotyczącym Polskiego Ładu.

Chodzi o Polaków, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia. „Od każdej umowy-zlecenia trzeba będzie płacić pełne składki. Ponadto zniknie odliczenie składki zdrowotnej od podatku” – ostrzega Instytut Emerytalny, który wyliczył, ile stracą Polacy pracujący na umowie-zleceniu po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie.

Jak pisze Wyborcza.biz – pracowników na umowie-zleceniu od przyszłego roku będzie czekała pensja niższa przynajmniej o 150 złotych. Straty mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych miesięcznie. Ilu Polaków dotknie ten problem? Oficjalnych danych ZUS w tej sprawie nie ma, ale z ostrożnych szacunków ekonomistów wynika, że to nawet milion pracowników w naszym kraju.

Ze strachem w oczach zmianom w Polskim Ładzie przyglądają się również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dość nieoczekiwanie sekretarz Rady Ministrów Łukasz Schreiber poinformował na Twitterze o poprawce zaproponowanej klubowi PiS przez premiera Mateusza Morawieckiego.

„Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował klubowi PIS zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł”  – zapowiedział na Twitterze Łukasz Schreiber.

To oznacza, że część przedsiębiorców zapłaci wyższą składkę zdrowotną, ale za to zapłaci niższy podatek PIT. Nic jednak nie wskazuje na to, by pozytywna dla podatników zmiana została rozszerzona o osoby pracujące na umowach-zleceniach i umowach o dzieło.

News4Media, fot.: iStock, Instytut Emerytalny

1 Komentarz

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Widać jasno z tego, że martwicie się o tych co zarabiają średnio 10000 złotych i to jest takie typowe dla elektoratu PO-PSL oni zawsze bardzo dbali o BOGACZY natomiast prawie zawsze mieli gdzieś tych co zarabiali naj mniej, ot i cała prawda o tym waszym środowisku. Dlatego Donald Tusk mawiał–” H-U-J z tą wschodnią POLSKĄ. Aby żyło się lepiej BOGACZĄ a dla reszty PININDZY NI BYŁO. No i dlatego dzisiaj takie DZIKIE WYCIE bo PIENIĄDZE ZNALAZŁY SIĘ dla tych przez was zapomnianych czyli NAJBIEDNIEJSZYCH i tego nie możecie ścierpieć. Nadmieniam tylko, że te PININDZE zostały znalezione między innymi w kieszeniach MAFII PALIWOWEI I MAFII VAT- owskiej i w kieszeniach reszty przestępczych klik.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.