Ratownicy górscy dostali z MSWiA ponad 15 mln zł dofinansowania na zakup sprzętu potrzebnego do ratowania turystów w górach.

To wsparcie dla ratowników Górskiego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zakup sprzętu i ekwipunku dla ratowników górskich.

GOPR otrzymało dodatkowe 168 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do końca bieżącego roku oraz 9 milionów 556 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 15 listopada 2022 roku.

Z kolei Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dodatkowe 5 milionów 888 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 30 listopada 2022 roku.

GOPR z uzyskanych środków planuje zakupić jeszcze w tym roku 4-letnią licencję oprogramowania do automatycznej detekcji osób zaginionych oraz do końca listopada 2022 roku wyposażyć ratowników GOPR w ekwipunek do działań ratowniczych, ekwipunek ski-turowy, sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych, odbiorniki GPS, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory oraz automatyczne defibratory. Zakupione zostaną także quady do ratownictwa górskiego, skutery śnieżne, jednośladowe pojazdy gąsienicowe, przyczepy do transportu pojazdów służących do ratownictwa górskiego, samochody terenowe- karetki górskie oraz nosze do transportu poszkodowanych.

Na podstawie podpisanej umowy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe planuje wyposażyć ratowników górskich w ekwipunek do działań ratowniczych w zimie, ekwipunek i sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych w lecie, radiotelefony, sprzęt wykorzystywany do ratownictwa podwodnego w akwenach górskich i jaskiniach oraz specjalistyczne drony.

Warto przypomnieć, że 24 czerwca br. przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali w MSWiA aneksy do umów, zwiększające finansowanie działań ratowniczych. Organizacje ratownictwa górskiego otrzymały już na ten cel dodatkowe prawie 4 mln zł w tym roku.

FOT.FB GOPR Karkonosze

2 komentarze

  1. wieśniak z fsiocłafia Odpowiedź

    A kiedy f u j a r y i psudoturyści z Wsiocławia same zaczną płacić za to, że GOPR ratuje im tyłki?

  2. hip hip hura niech zyje nam jaroslaw
    skoro dostali 15 baniek od dobrej zmiany to po co rozkrecali rzutke w internecie z ktorej zbebrali niecale 100tys

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.