Kapitał Opiekuńczy, nazwany również świadczeniem „1000 plus”, to 12 000 złotych na drugie, trzecie i kolejne dziecko. Rodzice będą mogli skorzystać z niego dowolnie pomiędzy 12, a 36 miesiącem życia. Beneficjenci będą mogli również wybrać czy wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy 500 zł przez dwa lata.

Zgodnie z deklaracjami minister Marleny Maląg, za pojawienie się następnego potomka w mniej niż 36 miesięcy po poprzednim, kwota przekazywana rodzicom miała zwiększać się dwukrotnie, do 24 000 zł. Szefowa MRiPS zapowiedziała to w wywiadzie udzielonym dla „Faktu”.

„Faktycznie, jeśli w ciągu trzech lat pojawi się kolejne dziecko, kwota świadczenia zostanie podwojona. Przymierzamy się do takiego rozwiązania, poddamy je jeszcze pod dyskusję. Chcielibyśmy wprowadzić to etapami. Niemniej jednak odstępy między urodzeniami mają znaczenie z punktu widzenia wyzwań demograficznych, jakie stoją przed Polską, szczególnie jeśli chodzi o trzecie i kolejne dzieci w rodzinie.” – podkreślała Maląg.

Te słowa jednak bardzo szybko, bo jeszcze tego samego dnia, zdementowała wiceminister Barbara Socha, kierując uwagę nie na źródło tej informacji, czyli na minister, a na nośnik, czyli media, które podały dalej wypowiedź Maląg: „Muszę sprostować takie doniesienia medialne o podwójnej wypłacie. To, co dziś jest na stole, to kapitał w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dzieci do elastycznego wykorzystania w drugim i trzecim roku życia dziecka” – powiedziała Wirtualnej Polsce.

Wiceminister dodała, że zapis ten, w dokumencie prezentującym „Polski Ład”, znalazł się przez pomyłkę. „Ludzka rzecz się pomylić.” – podsumowała Socha.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.