O ogólnopolskich sukcesach reprezentantów lekkiej atletyki – z Klubu Sportowego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie – coraz głośniej w dolnośląskim regionie i w całym kraju. W kończącym się tegorocznym sezonie młodzi zawodnicy – Aleksandra Wiśniewska, Natalia Bielak, Julia Ścisłowska, Patryk Szmit i Bartłomiej Kisiel w kategoriach juniorskich i młodzieżowych zdobyli łącznie aż dziesięć medali mistrzostw Polski: pięć złotych, trzy srebrne i dwa brązowe.

Od powstania KS SMS mija pięć lat. Jego krótka historia pokazuje, że systematyczna praca młodzieży pod kierunkiem doświadczonych szkoleniowców przynosi bardzo dobre efekty. Nic nie dzieje się przypadkiem. Klubowymi trenerami są olimpijka, reprezentantka Polski, wielokrotna mistrzyni w biegu na 800 metrów, Anna Rostkowska i mistrz Polski, rekordzista oraz reprezentant kraju w biegu na 1500 metrów, Piotr Rostkowski. Oboje są trenerami kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W latach 2020–2022 podopiecznymi Piotra byli mistrzowie biegów średnich – Marcin Lewandowski, Adam Kszczot (obaj w tym roku zakończyli sportowe kariery) i Angelika Cichocka. Wielką nobilitacją dla zawodniczek KS SMS, Natalii Bielak i Julii Ścisłowskiej, okazały się treningi w grupie kadry narodowej z wielce utytułowanymi lekkoatletami.

Siedem złotych medali Julii

Medalowe występy rozpoczęła Julia Ścisłowska (rocznik 2003), która w Rzeszowie, w halowych mistrzostwach Polski, stanęła na najwyższym stopniu podium po biegu juniorek na 1500 metrów. Kolejny złoty krążek Julia wywalczyła po emocjonującym finiszu w biegu na 5000 metrów, w majowym czempionacie juniorek w Piasecznie.

– To był mój kolejny, siódmy już złoty medal w kategoriach juniorek młodszych i juniorek w biegach na trzech dystansach: 800, 1500 i 3 5000 metrów – mówi absolwentka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie ze średnią powyżej czwórki, studentka I roku psychologii w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. – W debiucie w mistrzostwach Europy w Talinnie zajęłam dziesiąte miejsce. Mam kilka tytułów mistrzyni biegów górskich. W 2018 roku startowałam w ME w Szwajcarii. Pochodzę z Dębowej Łęki (Lubuskie), biegałam już w szkole podstawowej, bardziej solidnie trenowałam od drugiej klasy gimnazjum w mieście Wschowa. To mój czwarty rok tak udanego pobytu w Szklarskiej Porębie. Mistrzowskie biegi na trudnych średnich dystansach wymagają wytrzymałości, siły i szybkości oraz wielu wyrzeczeń. Często trenuję. W dużej mierze sukcesy zawdzięczam trenerom. W połowie lipca 2022 roku konieczna była operacja po zerwaniu więzadła w stawie skokowym. Mam mało wolnego czasu, gdyż dodatkowo „szlifuję” język angielski – mówi Julia Ścisłowska.

Najlepszy na świecie wynik Oli

Gwiazdą lekkoatletycznych mistrzostw Polski do lat 20, rozegranych w Radomiu, była Aleksandra Wiśniewska (rocznik 2004). W doskonałym stylu maturzystka z ZSOiMS, w swoim dopiero drugim sezonie startów w barwach KS SMS, rewelacyjnie pobiegła na 800 i 1500 metrów. W pierwszym ściganiu Ola wysunęła się na prowadzenie dwieście metrów przed metą i wygrała z czasem 2:06,34. W drugim biegu przez większość dystansu prowadziła liderka tabeli, Julia Jaguścik. Jednak nie wytrzymała szybkiego tempa i na ostatnim okrążeniu została wyprzedzona. Aleksandra Wiśniewska znów triumfowała (czas 4:22,44).

– We wrześniu 2001 roku rozpoczęłam naukę w trzeciej klasie LO w Szklarskiej Porębie. To był mój dobry życiowy wybór – zapewnia Ola, która pochodzi z Brzegu Dolnego i wcześniej należała do czołówki polskich juniorek młodszych. – Dalej chcę mieszkać i trenować w mistrzowskim klubie pod Szrenicą. Dobrze pracuje mi się z panią Anią i panem Piotrem. Sądzę, że obie strony, ja i trenerzy, są zadowolone, bo chcą tego samego – następnych sukcesów. To musi się udać. U siebie szukam jeszcze tzw. rezerw. Jak zdobywać mistrzowskie szlify? Trzeba treningowej pracowitości (biegam codziennie), ambicji, konsekwencji, cierpliwości i szybkości oraz dobrej organizacji każdego dnia, by na wszystko znaleźć czas. Uczę się dość dobrze. Miałam najlepszą w szkole średnią ocen – 5,36. Z trenerem zdarza mi się zagrać w tenisa stołowego. Jako młodziczka byłam mistrzynią Polski w grze pojedynczej w zawodach w Krośnie – wspomina Ola Wiśniewska.

Rok wcześniej lekkoatletka z KS SMS, walcząc o pierwszy w karierze medal mistrzostw Polski, przewróciła się… metr przed metą. Tak wtedy podsumowała swój upadek: – Nieważne, ile razy upadniesz. Ważne, ile razy wstaniesz. Nie taki miał być finał mojego docelowego startu w tym sezonie. Pomimo upadku nie jestem na siebie zła, bo dałam z siebie wszystko, co mogłam. Bieganie we Włocławku dało mi dużo: zadowolenie z mądrych eliminacji i wyciągnięte wnioski z biegu finałowego, bo było tam parę rzeczy do poprawy. Gratuluję wszystkim dziewczynom, bo to, co robimy, to naprawdę kosmos. Wszystkim dziękuję za słowa wsparcia i za pomoc w ogarnięciu się po biegu. Nie zostało mi nic innego, jak pracować dalej i cierpliwie czekać na wymarzony medal MP. Mam nadzieję, że pewne decyzje, które podjęłam, pomogą mi w tym.

W drodze po podwójny złoty sukces Oli w Radomiu było jeszcze kilka niepowodzeń i innych „padnij, powstań”.

– To wszystko wydarzyło się po coś. Część moich marzeń spełniła się, inne czekają w kolejce – dodaje biegowa mistrzyni Polski na 800 i 1500 metrów.

Podczas sierpniowego mityngu w Wałczu, poświęconego pamięci Zdzisława Krzyszkowiaka, podopieczna Piotra Rostkowskiego z KS SMS poprawiła rekord Polski U 20 w biegu na 1000 metrów, który od blisko pół wieku (od 1974 roku), należał do Jolanty Januchty. Czas Wiśniewskiej – 2:39,34 – to również najlepszy wynik na świecie w sezonie 2022 w kategorii U 20.

Mistrzyni studiuje ekonomię biznesu i finanse

Urodzona w Lwówku śląskim Natalia Bielak (rocznik 2002) jest lekkoatletką od dziesięciu lat. Sportową przygodę rozpoczęła w Żarach, gdzie mieszka jej rodzina. Pierwszym trenerem był Krzysztof Skorupa. Natalia biega na różnych, średnich i długich dystansach. W kolekcji ma złoty medal mistrzostw Polski w Poznaniu w 2020 roku, w biegu na 3000 metrów z przeszkodami i srebrny na 1500 metrów. Rok temu zawodniczka KS SMS ustanowiła w Piasecznie rekord Polski juniorek do 20 lat w biegu na 5000 metrów. W 2021 roku, w europejskim czempionacie w Talinnie zajęła szóste miejsce, startowała też w Kenii w mistrzostwach świata. Bardzo udany sezon 2022 Natalia rozpoczęła w Toruniu od zdobycia tytułu młodzieżowej wicemistrzyni Polski w biegu na 3000 metrów i od rekordu życiowego (9:16,51). Potem był brązowy medal MMP w Międzyrzeczu w rywalizacji na dystansie 10000 metrów. Medale numer trzy i cztery zawodniczka KS SMS wywalczyła w Poznaniu. Najpierw okazała się bezkonkurencyjna w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, poprawiając rekord życiowy wynikiem 10:01,74. W kolejnym dniu młodzieżowych MP Natalia niespodziewanie zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 metrów.

– Trenuję trzy razy w tygodniu – dwa razy dziennie, rano i po południu, każdorazowo po 1–1,5 godziny. Często można mnie spotkać na drodze „Pod Reglami”. Tam m.in.zdobywam siłę biegową i wytrzymałość. Ćwiczę też na siłowni, lubię popływać w basenie w „Bornicie”. Wkroczyłam w dorosłe życie. Jestem na drugim roku jeleniogórskiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Studiuję ekonomię biznesu i finanse.

Sukcesami może pochwalić się Patryk Szmit (rocznik 2003). Trzy lata temu w Olsztynie zdobył mistrzostwo Polski w biegach przełajowych w kategorii juniorów młodszych. Rok później, w Kwidzynie był drugi. Udane były również tegoroczne starty. Z halowych mistrzostw Polski juniorów w biegu na 3000 metrów, rozegranych w Rzeszowie, Patryk wrócił z brązowym medalem. Mistrzowską w kraju rywalizację w Radomiu na tym samym dystansie zawodnik KS SMS Szklarska Poręba zakończył na czwartej pozycji. Patryk rozpoczął studia w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych.

Niezwykle udany był start Bartka Kisiela w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Bielsku-Białej. Waleczny szesnastolatek zdobył srebrny medal w widowiskowym biegu na 800 metrów (czas 1:56,50). Sukces osiągnął po zaledwie kilku miesiącach od rozpoczęcia lekkoatletycznych treningów. Warto również odnotować wyniki Jasia Mokrzyckiego i Ani Klatki, którzy w OOM zajęli kolejno 6. i 9. miejsce.

Pomogli w klubowych sukcesach

– Mamy nadzieję, że to nie koniec medalowych zdobyczy KS SMS w tym roku. Przed nami mistrzostwa Polski w biegach przełajowych i mistrzostwa Polski w biegu ulicznym na 10 000 metrów – mówi trenerka Anna Rostkowska.

– Trudno byłoby o klubowe i indywidualne sukcesy, gdyby nie współpraca i pomoc Adidas Polska, Garmin Polska, ZSOiMS Szklarska Poręba, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Dolnośląskiego ZLA, Spółki Sport Szklarska Poręba, Krzysztofa Zdanowskiego, Małgorzaty i Tomasza Królaków, Oli i Adama Powiertowskich oraz Urzędu Miasta Szklarska Poręba. Trudno wymienić wszystkich, ale wszystkim serdecznie dziękuję – dodaje trener Piotr Rostkowski.

Henryk Stobiecki

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.