Pierwszą chorobę oswoił, bo zmaga się z nią od 11 lat. Druga pojawiła się niedawno i zburzyła uporządkowany świat Dawida oraz jego rodziny. Uczą się teraz żyć ze specjalną dietą i nie poddawać się. Byłoby im tysiąc razy łatwiej, gdyby Dawid miał nowocześniejszą pompę insulinową.

– Na początku codziennie, po kilka razy, wstrzykiwał sobie insulinę – opowiada pani Bogna, mama Dawida. – To dla dziecka było bardzo trudne. Nie miał żadnej swobody. Trudno było kontrolować poziom glukozy. – Odkąd mam pompę insulinową, wszystko jest prostsze – przyznaje Dawid. Dzięki pompie może być bardziej spontaniczny, nie musi trzymać się ustalonego grafiku, może jeść różne rzeczy, a uprawianie sportu stało się znacznie prostsze.

– Pompa sprawia również, że czuję się bezpieczniej – dodaje. – Jest wygodna i nikt jej nie zauważa, ponieważ wygląda jak telefon komórkowy – wyjaśnia, Dawid pamięta, jak początkowo koledzy w drużynie sportowej dziwili się, że gdy oni idą na lody czy pizzę, on nie może spontanicznie jeść tego, co zechce. – Teraz przyzwyczaili się i nikt nie zwraca na to uwagi. Chłopiec podkreśla, że bez wsparcia zarządu klubu, realizowanie jego sportowych pasji byłoby niemożliwe. – Najgorzej jest, gdy wyjeżdżają na zawody lub obozy sportowe – wspomina mama Dawida. Odkąd chłopak choruje na celiakię, pani Bogna stara się jeździć razem z nim i przygotowywać odpowiednie jedzenie. – Na szczęście, pojawia się coraz więcej bezglutenowych, gotowych potraw – cieszą się oboje.

Dzień Dawida jest zajęty i uporządkowany do wieczora. Po szkole chłopiec ma krótki czas, by coś zjeść i zaraz musi jechać z Goduszyna, gdzie mieszka, na trening, odbywający się w sali przy ul. Sudeckiej. Gdy wraca, zostaje mu mało czasu na hobby czy inne zajęcia. Bo ponadto musi regularnie stawiać się na badania w klinice we Wrocławiu. Dawid śmieje się, że dzięki chorobie stał się prawdziwym ekspertem w dziedzinie cukrzycy. Programowanie pompy insulinowej to bowiem skomplikowany zabieg, zależny od aktywności, pory dnia, częstotliwości spożywania posiłków i ich rodzaju. Lekarze podkreślają, że młodzi ludzie, którzy tak jak Dawid wiedzą, że nie mogą poddawać się chorobie, tylko ją sobie podporządkować, są dojrzalsi niż ich rówieśnicy, bardziej zdyscyplinowani i rozważni.

Nastolatek chciałby teraz skupić się na treningach, marzy o kolejnych sukcesach sportowych, bo szkolne już ma. Ostatnio zajął 9. miejsce w Polsce w konkursie języka niemieckiego. Nie ma jeszcze sprecyzowanych planów związanych ze studiami. Wie jedno – na pewno będzie dalej grał w koszykówkę.

Dawidowi łatwiej będzie się uczyć i dalej uprawiać sport, jeśli będzie miał nowoczesną pompę insulinową. Teraz używa starego modelu. – Boimy się, że lada chwila pompa przestanie działać – martwi się pani Bogna. Wyjaśnia, że dla Dawida najlepsza byłaby supernowoczesna pompa insulinowa z ciągłym monitoringiem glikemii. Urządzenie takie ma nowe funkcje, umożliwiające lepsze dopasowanie podawanych dawek oraz funkcję liczącą ilość aktualnie aktywnej insuliny obecnej w krwioobiegu. Umożliwia analizę poziomu cukru, daje większą samokontrolę, co dla Dawida, który dużo czasu spędza na treningach, byłoby znacznym ułatwieniem.

Niestety, takie nowoczesne urządzenie, pompa firmy MEDTRONIC „Minimed 640G”, nie jest refundowane przez NFZ. Kosztuje ponad 18 tysięcy złotych. Rodziny Dawida nie stać na taki wydatek. Liczą, że niezbędną kwotę uda się zebrać z jednoprocentowego odpisu od podatku. Przyda się każda złotówka, bowiem trzy lata temu Dawid zachorował na celiakię. W 2010 roku zdiagnozowano u chłopca początki młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Dzięki natychmiastowej pomocy lekarskiej, chorobę udało się zatrzymać.

Wspaniała, dzielna rodzina zaraża uśmiechem, energią i optymizmem. Mają wiele planów i marzeń. Dawid może imponować rówieśnikom swoją determinacją, rozsądkiem i prawdziwą pasją sportową. Pomóżmy mu ją rozwijać. Przekazanie 1 procenta podatku nic nie kosztuje, a dla niego będzie ogromną pomocą.

Dawid Garbarski
Nr ewidencyjny 23230
Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą
KRS 0000037904

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.