Jeleniogórska młodzież – uczniowie szkół średnich i studenci uczelni wyższych – wybierali wczoraj swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta. Znana są już wyniki tych wyborów.

Wybory przeprowadzono tylko w pięciu placówkach, w których kandydatów było więcej niż mandatów do obsadzenia. W kolejnych pięciu szkołach radni obejmą mandaty, choć uczniowie (studenci) nie głosowali – tam ilość kandydatów była równa ilości miejsc. Cztery placówki nie będą miały swoich reprezentantów w MRM bo nikt nie zgłosił swojej kandydatury.

Wyniki wyborów oficjalne nie zostały jeszcze podane, ale nieoficjalne publikuje profil MRM:

Liceum Żeromskiego – Filip Szczotka i Zuzanna Kostrzewska

Liceum Norwida – Zuzanna Banasiak i Wiktoria Figiel

ZST Mechanik – Jacek Jamrożek i Alan Żur

ZS Rzemiosła – Jakub Wygnański i Karolina Mertins

ZS Ekonom – Szymon Chwedorowicz i Olaf Kosek

Frekwencja wynosiła od rewelacyjnych ponad 73 proc. uprawnionych w „ekonomie” do zawstydzających niecałych 16 proc. w „norwidzie”.

W okręgach, w których wyborów nie przeprowadzono, ze względu na liczbę kandydatów równą liczbie mandatów, radnymi zostają:

ZS Elektronik – Luiza Czerwonka i Kamil Pokuta

ZSK Pankracy – Jakub Smolarek

Uniwersytet Ekonomiczny – Tytus Baraniecki i Michał Nowak

KANS – Łukasz Kozłowski i Robert Kozłowski

Politechnika Wrocławska – Ewelina Kudela

Bez swoich reprezentantów w MRM zostanie „handlówka”, ZSOiT, ZSP-U oraz TEB Edukacja.

Powstająca Młodzieżowa Rada Miasta jest w Jeleniej Górze właściwie reaktywacją tego organu, bo młodzież miała już swoją radę, która działała do 2014 r. Radę próbowano wskrzesić w ubiegłym roku, ale przeszkodził covid.

Prezydent miasta Jerzy Łużniak podkreśla, że bardzo zależy mu na wyłonieniu reprezentacji młodzieży.

– W mieście realizujemy wiele przedsięwzięć, które mają w dużym stopniu służyć właśnie młodzieży. Konsultowanie zakresu takich zadań z grupą, której mają służyć pozwala realizować je efektywniej. Taki kłopot napotkaliśmy przy realizacji skateparku, gdzie wprawdzie bazowaliśmy na opiniach najaktywniejszych jeleniogórskich skaterów, ale trudno było zebrać oceny szerszej reprezentacji młodzieży – tłumaczy prezydent. Zapewnia przy tym, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do realizacji sensownych, służących ogółowi pomysłów zgłaszanych przez młodzieżowych radnych. Choć oczywiście w przypadku pomysłów inwestycyjnych wiele zależeć będzie od kondycji budżetu.

Fot. FC I LO im. S Żeromskiego

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.