Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo zareagowało na działania antyszczepionkowców. Wkrótce mają zmienić się przepisy, dzięki którym możliwe będzie stosowanie sankcji wobec niektórych członków manifestacji i zgromadzeń.

Działają w mundurach

Członkowie stowarzyszeń zrzeszających przeciwników szczepień na COVID-19 wielokrotnie brali udział w manifestacjach. Chcieli w ten sposób okazać, że nie zgadzają się na powszechne stosowanie preparatów przeciwwirusowych. Zdarzało się, że część z nich miała na sobie mundury z zasobów Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej nie chce, aby działania uczestników konfliktów były utożsamiane z polską armią, dlatego znalazło sposób, aby temu zapobiec.

Projekt rozporządzenia już w konsultacjach

MON przygotowało projekt rozporządzenia, który zakaże uczestnikom wszelkich demonstracji, manifestacji, strajków i zgromadzeń używania munduru wojskowego. Nowelizacja przepisów dotyczyć będzie również elementów stroju oraz symboli państwowych: flagi i godła. Powstać ma katalog, który precyzyjnie określi sytuacje, w których używanie przez cywili odzieży z zasobów MON będzie dozwolone. Obecnie nosić ją mogą uczniowie szkół mundurowych oraz członkowie organizacji współpracujących z WP. Nowe przepisy mają jednak zezwalać na używanie nieobowiązujących już wzorów umundurowania w celach rekreacyjnych, np. podczas łowienia ryb. W pozostałych przypadkach nakładane będą sankcje.

Antyszczepionkowi terroryści

O sprawie informował na swoim twitterowym profilu szef MON Mariusz Błaszczak. Minister nie szczędził słów krytyki wobec demonstrantów.  

„Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje. Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych.” – napisał Mariusz Błaszczak.

Nie tylko Wojsko Polskie

W ostatnim czasie dochodziło do wielu incydentów z udziałem grup antyszczepionkowców. Płonęły punkty szczepień, przerywane były happeningi promujące preparaty, w internecie wylała się fala hejtu wobec zwolenników szczepionek. Zarówno MON, jak i wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślali w publicznych wypowiedziach, że wszelkie akty przemocy i terroru państwo zamierza blokować, a wobec agresorów wyciągane będą odpowiednie konsekwencje.

Projekt rozporządzenia, dotyczący mundurów, znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już w kolejnym dniu po jego przyjęciu.

News4Media, fot.: iStock

4 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Zł@jd@czona Kooorvica małego kulawego fü.h.re.ra kałczyńskiego w dniu jego miesiączki popękała niczym pięty oborowej szydło. ***** *** i miesiączki kałczyńskiego.

  2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    W sprawie o pobicie i mord na Grzegorzu Przemyku milicja oskarżyła i skazała niewinnych medyków z karetki pogotowia. W sprawie Igora Stachowiaka milicja oskarżała Igora Stachowiaka o samozabicie się. Teraz patrzę jak milicja próbuje tuszować mord w Lubiniu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.