Zielone światło z Berlina dla małego ruchu granicznego z Polską jeszcze nie oznacza, że znów może się on odbywać swobodnie. Powodem są obowiązujące jeszcze w Polsce obostrzenia. Po wjeździe do Polski z kraju Unii Europejskiej obowiązuje 10-dniowa kwarantanna niezależnie od środka transportu, którym podróżujemy. Z kwarantanny zwalnia negatywny aktualny (nie starszy niż 48 godzin) wynik testu PCR albo antygenowego na obecność koronawirusa. Zwolnieni z tych obostrzeń są osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 oraz ozdrowieńcy.

Informacje dla pracowników transgranicznych Pracownik transgraniczny to taka osoba, która co najmniej raz tygodniu przekracza granicę w celu dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania. Pracownik transgraniczny nie podlega kwarantannie.

Od 19 maja  pracownicy transgraniczni nie będą musieli wykonywać testów, jednak w wielu landach osoby niepracujące zdalnie są ciągle zobowiązane do wykonywania regularnych testów w zakładach pracy

 

Informacje dla osób jadących do Niemiec służbowo Kwarantanna nie obowiązuje, gdy przyjazd nastąpi w pilnych celach zawodowych, których nie można przełożyć, ale pobyt w Niemczech trwa mniej niż 5 dni. Trzeba posiadać przy sobie: zaświadczenie od pracodawcy lub zleceniodawcy stwierdzające, że jest to pilna podróż służbowa, negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego przed wjazdem. WAŻNE! Jeżeli pobyt służbowy w Niemczech trwa dłużej niż 24h to należy również zarejestrować się przed wjazdem na stronie www.einreiseanmeldung.de. Podczas elektronicznej rejestracji wjazdu można przekazać informację o posiadanym negatywnym wyniku testu. Należy skontaktować się również z hotelem. Możliwe, że trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o podróży służbowej, żeby móc przenocować. 

Informacje dla przejeżdżających do Niemiec na kilka godzin np. na zakupy.

Można przyjechać do Niemiec w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin. Nie trzeba zgłaszać takiego wjazdu. Od 19 maja nie trzeba wykonywać testu. UWAGA! Należy pamiętać o zasadach wjazdu przy powrocie do Polski.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.