Tego dnia nie będą pobierane opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Można spodziewać się tłumów, bo na Śnieżce, nawet w powszednie dni, są teraz setki turystów. Nie zapomnijcie o maseczkach i zachowaniu ostrożności.

Msza święta tradycyjne odprawiana jest na Śnieżce o godz. 12. Przyjeżdżają na nią także pielgrzymi i ludzie związani z górami  z Czech i Niemiec.  Uroczystości kończą się w Kotle Łomniczki, modlitwą przy symbolicznym cmentarzyku Ofiarom gór. Mszę w tym roku będzie celebrował ks bp Zbigniew Kiernikowski. We mszy tradycyjnie biorą udział duchowni z Czech i Niemiec oraz przedstawiciele innych wyznań.

Piękna tradycja

W 1981 roku, w trzysetną rocznicę poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich  Jerzy Pokój przedstawił wniosek o ustanowienie w dniu 10 sierpnia święta przewodników sudeckich. Z upływem lat ze świętem zaczęli utożsamiać się także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, służby Karkonoskiego Parku Narodowego, a dzień odpustu stał się wspólnym świętem ludzi gór.

10 sierpnia to święto Św. Wawrzyńca patrona ludzi gór (przewodników, GOPR-owców) oraz wszelkich zawodów związanych z ogniem w tym oczywiście walońskich górników i hutników. Postać świętego symbolizuje męstwo, odwagę i prawość.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.