Jak tylko zrobi się cieplej, można wybrać się do lasu z namiotem, a do niektórych miejsc nawet z kuchenką gazową.
Lasy Państwowe wyznaczyły nowe tereny, na których będzie można biwakować, bez odrębnej zgody leśników. Do tej pory, (do 1 maja 2021) można było biwakować na terenie 46 obszarów, natomiast teraz każde nadleśnictwo wyznaczyło na swoim terenie miejsce dedykowane do biwakowania.
Nadleśnictwo Szklarska Poręba
W Nadleśnictwie Szklarska Poręba można nocować na terenie leśnictw Kamieniecka Góra oraz Rozdroże. Obszar ten nie jest oznaczony w terenie, nie ma ogrodzeń, ani tablic informacyjnych. Na tym obszarze można używać kuchenek gazowych, zgodnie z regulaminem „Zanocuj w lesie”. Nie oznacza to zgody na rozpalanie ognisk w dowolnym miejscu. Nadleśnictwo Szklarska Poręba nie posiada wyznaczonych miejsc ogniskowych.
Pod Mirskiem, Świeradowem i Gruszkowem
Kolejne miejsca na biwak w lesie znajdują się w lesie lubomierskim pomiędzy Lubomierzem, Popielówkiem, Chmieleniem i Radoniowem.
Można biwakować w lesie w okolicach Lwówka Śląskiego za wzgórzem kombatantów tzw. Bucholec, w lesie za Bielanką w stronę Czapli.
W okolicach Mirska można nocować w lesie koło Przecznicy, Proszowej – Jelenie Skały.
W okolicach Świeradowa Zdroju miejsce na biwak jest w lesie na Sępiej Górze oraz na Kamienickim Grzbiecie.
Ponadto można się wybrać na biwak na Tłoczynę w okolicach Chromca i Antoniowa, na Lwią Górę w okolicach Strużnicy i Gruszkowa oraz na Brożynę i Ciechanówkę w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Mapę dostępnych miejsc na legalny biwak w lesie znajdziecie na https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Bez zgłoszania leśnikom
– Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Zgłoszenie nie jest wymagane.
Nocleg powyżej 9 osób albo więcej niż dwie noce, należy zgłosić e-mailowo do nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
– Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie. Zgodnie z zasadą leave no trace, czyli z angielskiego: nie zostawiaj po sobie śladów -tłumaczą Lasy Państwowe.
Nocowanie na dziko
Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa, zwłaszcza w okresie pandemii. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie.