Jak tylko zrobi się cieplej, można wybrać się do lasu z namiotem, a do niektórych miejsc nawet z kuchenką gazową.

Lasy Państwowe wyznaczyły nowe tereny, na których będzie można biwakować, bez odrębnej zgody leśników. Do tej pory, (do 1 maja 2021) można było biwakować na terenie 46 obszarów, natomiast teraz każde nadleśnictwo wyznaczyło na swoim terenie miejsce dedykowane do biwakowania.

Nadleśnictwo Szklarska Poręba

W Nadleśnictwie Szklarska Poręba można nocować na terenie leśnictw Kamieniecka Góra oraz Rozdroże. Obszar ten nie jest oznaczony w terenie, nie ma ogrodzeń, ani tablic informacyjnych. Na tym obszarze można używać kuchenek gazowych, zgodnie z regulaminem „Zanocuj w lesie”.  Nie oznacza to zgody na rozpalanie ognisk w dowolnym miejscu. Nadleśnictwo Szklarska Poręba nie posiada wyznaczonych miejsc ogniskowych.

Pod Mirskiem, Świeradowem i Gruszkowem

Kolejne miejsca na biwak w lesie znajdują się w lesie lubomierskim pomiędzy Lubomierzem, Popielówkiem, Chmieleniem i Radoniowem.

Można biwakować  w lesie w okolicach Lwówka Śląskiego za wzgórzem kombatantów tzw. Bucholec, w lesie za Bielanką w stronę Czapli.

W okolicach Mirska można nocować w lesie koło Przecznicy, Proszowej – Jelenie Skały.

W okolicach Świeradowa Zdroju miejsce na biwak jest w lesie na Sępiej Górze oraz na Kamienickim Grzbiecie.

Ponadto można się wybrać na biwak na  Tłoczynę w okolicach Chromca i Antoniowa, na Lwią Górę w okolicach Strużnicy i Gruszkowa oraz na Brożynę i Ciechanówkę w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Mapę dostępnych miejsc na legalny biwak w lesie znajdziecie na https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Bez zgłoszania leśnikom

Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Zgłoszenie nie jest wymagane.

Nocleg powyżej 9 osób albo więcej niż dwie noce, należy zgłosić e-mailowo do nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie. Zgodnie z zasadą leave no trace, czyli z angielskiego: nie zostawiaj po sobie śladów -tłumaczą Lasy Państwowe.

Nocowanie na dziko

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa, zwłaszcza w okresie pandemii. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.