Decyzja o emigracji zarobkowej zawsze jest poważna. Jeśli jednak wyjazd stanowi przemyślany wybór, może przynieść wiele korzyści. Przed podróżą należy jednak odpowiednio się przygotować. Najważniejsze jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa związanego z pracą i pobytem w obcym kraju.
Znalezienie uczciwej oferty zatrudnienia
Zanim wyjedzie się do innego kraju w celach zarobkowych, zatrudnienie warto znaleźć, będąc jeszcze w Polsce. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo stresu. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, trzeba jednak rozważnie podejść do poszukiwań. Czasami może się okazać, że pozornie atrakcyjna oferta pracy za granicą to tak naprawdę oszustwo.
Jak zatem uniknąć naciągaczy? Najlepiej szukać zatrudnienia przez wyspecjalizowaną agencję pracy. Trzeba przy tym wybrać sprawdzonego pośrednika – powinien on być wpisany do rejestru KRAZ, a także posiadać NIP. Na stronie zewnętrznej firmy musi również znajdować się jej dokładny adres oraz dane kontaktowe. Najlepiej, aby miała ona ugruntowaną pozycję na rynku i funkcjonowała na nim już od jakiegoś czasu. Aby dodatkowo ją sprawdzić, warto poczytać opinie na jej temat w Internecie.
Oczywiście, jeśli mimo wszystko chce się wyjechać do pracy bez pośredników, można to zrobić. Trzeba jednak zweryfikować, z jaką firmą podejmuje się współpracę. Przede wszystkim należy sprawdzić ją pod kątem formalnym – ważne jest, czy posiada ona numery NIP, KRS oraz REGON. Powinna mieć również własną witrynę w sieci, na której znajdują się podstawowe informacje na jej temat.
Dopełnienie wszelkich formalności
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy, wyjeżdżając za granicę, trzeba zadbać o ważne kwestie formalne. Jedną z nich jest wykupienie stosownego ubezpieczenia. Jeśli korzystamy z usług agencji pracy, to ona powinna zająć się jego załatwieniem.
Ważne jest też podpisanie umowy oraz znalezienie zakwaterowania w docelowym miejscu pobytu. W tym przypadku również po stronie agencji leży zadbanie o te kwestie lub przynajmniej znaczna pomoc np. przy szukaniu taniego mieszkania. Wyjeżdżając samodzielnie, trzeba samemu dopilnować wszystkich tych spraw.
Bez względu na to, czy organizuje się wyjazd na własną rękę, czy korzysta z pomocy agencji, zawsze należy uważnie zapoznać się z podpisywaną umową. Muszą znaleźć się w niej m.in. zapisy dotyczące siedziby pracodawcy w innym kraju, okresu, na jaki podejmuje się zatrudnienie, rodzaju umowy, warunków pracy i ubezpieczenia społecznego, czy wreszcie wysokości i sposobu wypłacania wynagrodzenia. Cała umowa powinna być jak najbardziej klarowna i zrozumiała.
Przygotowanie przed samym wyjazdem
Dla zwiększenia swojego poczucia bezpieczeństwa ważne jest także:
- zabranie ze sobą potrzebnych dokumentów (dowodu lub paszportu, CV, opcjonalnie certyfikatów zawodowych) oraz pewnej sumy gotówki, która pozwoli na ewentualny powrót do kraju;
- zapisanie danych kontaktowych do polskiego konsulatu znajdującego się w kraju pobytu;
- zostawienie rodzinie numeru telefonu, nowego miejsca zamieszkania i adresu firmy, w którym będzie się zatrudnionym;
- zdobycie podstawowych informacji na temat warunków życia i pracy, a także prawa obowiązującego w kraju, do którego się wyjeżdża.
Wyjeżdżając do pracy za granicę podczas pandemii koronawirusa, warto również dowiedzieć się o obowiązujących w danym kraju obostrzeniach.