Już od ponad tygodnia przy ul. Długiej funkcjonuje punkt zbiórki darów dla Ukrainy. Wielu jeleniogórzan postanowiło zaangażować się całym sercem w bezinteresowną pomoc Ukraińcom. Jedną z takich osób jest pani Sylwia Rehlis – Naczelnik Wydziału Kultury, która została wolontariuszką i czuwa nad płynnym działaniem punktu zbiórki. W jej oczach mieszkańcy miasta zasługują na ogromną pochwałę.

„Hojność jeleniogórzan jest duża. Takie momenty pokazują, że w społeczeństwie jest potrzeba pomocy innym, jest wrażliwość na krzywdę ludzką. Pojawiają się osoby, które przekazują nam dary dla przyjeżdżających do Jeleniej Góry Ukrainców. Pojawiają się osoby, które same chcą pomagać i zostać wolontariuszami.”

Postawę jeleniogórzan docenił także pan Damian Kostka, kierownik Biura Prezydenta Miasta.

„Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Mnóstwo fajnych rzeczy ludzie przynoszą. Jest duży odzew ze strony szkół i firm jeleniogórskich. To jest naprawdę bardzo budujące.”

Jedną ze szkół, która mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom jest I LO im. Stefana Żeromskiego. W celu przekazania darów zebranych przez uczniów szkoły, punkt zbiórki odwiedził pan Mariusz Kokotowski, nauczyciel z „Żeroma”. Jak powiedział, uczniowie wykazują wyjątkową gotowość do niesienia pomocy.

„Hojność uczniów jest niesamowita, czekają tylko na hasło. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, jakie kolejne rzeczy są potrzebne i jak tylko wrzucę na dziennik elektroniczny informację, podejrzewam, że jutro znowu co najmniej pół sali będzie zastawione kolejnymi darami.”

Codzienne wizyty uchodźców w punkcie zbiórki wzbudzają wiele emocji. Każdego dnia wolontariusze stykają się z osobami, dotkniętymi wielką tragedią. Wielu uchodźcom wojna odebrała dobytek całego życia.

„U pomagających wolontariuszy pojawiają się łzy i oczy się szklą, ponieważ jest to przerażający obraz. Bardzo często ci ludzie uciekli w tym w czym stali, więc nie mają tutaj nic, potrzebują wszystkiego.” – powiedziała Sylwia Rehlis. „Z drugiej strony, w zachowaniu uchodźców widać ogromną skromność. Biorą ze sobą tylko podstawowe rzeczy, nie chcą nic więcej. Ich postawa jest niesamowicie szczera i piękna.”

wap

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.