Już od niedzieli na polskich drogach będzie można się natknąć na ciężki sprzęt wojskowy. Armia ma ważny apel do wszystkich, którzy go zobaczą. Chodzi o bezpieczeństwo narodowe.

Komunikat MON-u i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest jasny: od niedzieli 1 maja drogami w wielu regionach będą przemieszczały się kolumny wojskowe. To zaplanowane ćwiczenia.

Pojazdy wojskowe będzie można zobaczyć w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • lubuskim,
  • wielkopolskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • łódzkim,
  • mazowieckim,
  • lubelskim,
  • warmińsko-mazurskim.

„Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” – czytamy w komunikacie.

Armia uczula, że pojazdy będą się poruszać w godzinach nocnych, żeby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. W komunikacie zaznaczono jednak, że niektóre przejazdy będą odbywać się także w ciągu dnia. Nawet w godzinach szczytu. Oznacza to, że kierowcy muszą liczyć się z możliwymi utrudnieniami.

Przejazdy mają być eskortowane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, które będą współpracowały z policją.

Armia ma przy tym ważny komunikat dla kierowców i każdego, kto zobaczy na drodze kolumnę wojskową.

„Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy, nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – prosi armia. 

News4Media/fot. Wojsko Polskie

2 komentarze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.