Tradycyjnie, o tej porze wybieralibyśmy się na jarmarki świąteczne do naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Te plany trzeba zmienić. Nie odbędą się, tak tłumnie odwiedzane przez Polaków, jarmarki świąteczne w Goerlitz i Dreźnie. Powodem odwołania imprez jest dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa u naszych zachodnich sąsiadów. Nie odwołano natomiast jarmarku w Pradze i wiele biur turystycznych z naszego regionu organizuje wyjazdy. Jarmark bożonarodzeniowy trwa już we Wrocławiu. W Jeleniej Górze zaplanowano podobną imprezę od 16 do 19 grudnia. Wszędzie na jarmarkach obowiązują obostrzenia covidowe.

Odwołane jarmarki w Dreźnie i Goerlitz

Z przykrością zawiadamiamy, że Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy został przez miasto Görlitz, po konsultacji z organizatorem spółką Kulturservice odwołany – poinformowali organizatorzy. Decyzja nie była dla nas łatwa i zapadła po wielu rozmowach i konsultacjach, m.in. z dyrektorami szpitali w Görlitz. Dynamiczny rozwój nowych infekcji koronawirusem i wielu nowych pacjentów Covid 19 w naszych klinikach, spowodowało, że konieczne zabiegi i operacje musiały zostać odwołane i przesunięte w czasie. Personel medyczny pracuje na granicy możliwości. Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby powstrzymać ten rozwój. Dotyczy to również unikania tłumów. W takiej sytuacji organizacja świątecznego jarmarku, byłaby nieodpowiedzialną decyzją – czytamy w wyjaśnieniu.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczynał się w Gorelitz pod koniec listopada. W ubiegłym roku także został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

22 listopada miał rozpocząć się Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie, jeden z najstarszych w Europie. Organizatorzy w ostatniej chwili zadecydowali jednak, że imprezę przełożą. Podobnie jak to zrobili w ubiegłym roku.

FOT.Oskar/ Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie

Jarmark w Berlinie dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Do Niemiec na jarmark można wybrać się do Berlina. Jednym z najciekawszych jest kiermasz na placu Gendarmenmarkt. Nie tylko spróbujemy tutaj lokalnych przysmaków, ale będziemy mieli również szansę wysłuchać koncertów i zobaczyć przedstawienia teatralne. To też doskonałe miejsce na zakup rękodzieła – artyści z całego świata przyjeżdżają tu ze swoimi pracami. Wyjątkowo wstęp jest płatny, ale kosztuje tylko 1 euro. Dzieci do 12 roku życia wchodzą bezpłatnie. Jarmark bożonarodzeniowy na placu Gendarmenmarkt w Berlinie rozpoczął się 21 listopada i potrwa do 31 grudnia.

Wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech 2021 odbywają się w reżimie sanitarnym. Odwiedzający muszą nosić maseczki ochronne. W Winterwelt na Potsdamer Platz obowiązuje zasada 3G. Operatorzy jarmarków mogą jednak zdecydować się na przyjęcie zasady 2G (geimfpt, genesen – zaszczepieni i ozdrowieńcy) – w takim przypadku na teren targów zostaną wpuszczeni tylko goście zaszczepieni i ozdrowieńcy, których nie będzie dotyczył wymóg noszenia maseczki ani utrzymywania dystansu. 

Jarmark w Pradze: kupisz przekąskę, gdy jesteś zaszczepiony lub ozdrowieńcem

Obostrzenia związane z Covid 19 obowiązują na jarmarku w Pradze, który na Stare Miasto powrócił po rocznej przerwie. Organizator jarmarków, firma Taiko, całkowicie odwołała swój program kulturalny .

Odwiedzający targ będą zobowiązani do przedstawienia dowodu szczepienia. Kupując przekąski na stoiskach, konieczne będzie okazanie operatorowi zaświadczenie o szczepieniu lub chorobie Covid-19.

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej Praga odwołała wesołe i huczne świąteczne zapalenie choinki na Rynku Starego Miasta, pierwotnie planowane na 27 listopada. Jednak światełka na choince, która przyjechała do Pragi z Pěnčína w Kraju Libereckim, zostaną zapalone w następny weekend, prawdopodobnie w nocy.

FOT.ArchiTrav./ Praga

Bożonarodzeniowe jarmarki zaplanowano także w innych czeskich miastach między innymi w Krumlovie i Czeskich Budziejowicach.

Wykaz jarmarków oraz terminów, w jakich się odbywają znajdziecie na stronie www.jiznicechy.cz/kalendar/6184-opravdove-vanoce-v-jiznich-cechach .

We Wrocławiu bez parady i z dystansem

Kto nie chce jechać za granicę, na grzane wino, gorące kiełbaski, podziwianie ozdób na straganach, kupowanie pamiątek, może wybrać się do Wrocławia, gdzie jarmark już trwa. Stragany ciągną się od ulicy Świdnickiej do rynku i na plac Solny. W tym roku we Wrocławiu nie będą organizowane parady i wydarzenia artystyczne, nie będzie również funkcjonowała Świąteczna Scena. Nie odbędą się również warsztaty świąteczne dla dzieci. Na jarmarku zostały ustawione urządzenia do dezynfekcji dłoni dla klientów. Umieszczone są również informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się, przypominające o dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu społecznego i noszeniu maseczek.

FOT.Wrocław.pl

W Jeleniej Górze do zobaczenia 16 grudnia

Jeleniogórski polsko-czeski Jarmark Bożonarodzeniowy planowany jest od 16 do 19 grudnia na placu Ratuszowym. W programie między innymi: świąteczna restauracja z grzańcem, wystawa szopek bożonarodzeniowych, pokazy polskiego i czeskiego rzemiosła, cuda i pyszności na świątecznych straganach, wspólne kolędowanie i Betlejemskie światełko pokoju.

2 komentarze

  1. Już nie aktualne !!! W Czechach ;;;Kończący urzędowanie rząd Czech Andreja Babisza ogłosił w czwartek stan wyjątkowy, który ma obowiązywać od północy przez 30 dni

  2. Bardzo lubię jarmarki i targi, szkoda, że jest taka sytuacja i są odwoływane ale miejmy nadzieje przyjdą lepsze czasy i trochę więcej magii świąt. w lutym jade na remadays do wawy na targi papiernicze, ze względu na wystawców oby nic się nie działo wtedy

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.